Veteriner hekimlik araştırmalarında biyoistatistik yöntemlerin kullanımı
Using of biostatistical methods in investigations of veterinary medicine
  1. Tez No: 369824
  2. Yazar: SEMRA ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Veteriner Hekimliği, Biostatistics, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışması, veteriner hekimlik alanında kullanılan temel istatistik yöntemlerin değerlendirilmesi amacıyla planlandı. Materyal olarak Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi'nin 1990-2012 yılları arasında yayınlanan bütün sayılarındaki (34 adet) orijinal makaleler kullanıldı. Makaleler; adres (yurtiçi/yurtdışı), kurum (üniversite/diğer), bilim dalı, kullanılan istatistik yöntem kriterleri göz önüne alınarak değerlendirildi ve her kategori frekansı, incelenen makalelerin tam örnek sayısının toplam sayısının yüzdesi olarak hesaplandı. Makalelerde kullanılan istatistik metotlarının sayısı, toplam makale sayısı içindeki yüzdesi ve eklemeli olarak yüzdelik içindeki durumu belirlendi. Toplam makale sayısı (488) içinde en çok kullanılan metodun 144 (%29,51) ile tanımlayıcı istatistik olduğu belirlendi. Bunu 74 (%15,16) ile ANOVA/ANCOVA (varyans analizi ve tüm çoklu karşılaştırma testleri) takip etmekteydi. Daha sonra yoğunluk sırasına göre; Çoklu karşılaştırma 72 (%14,75), Parametrik olmayan testler 50 (%10,25), Student's t-test 34 (%6,97), Olasılık tabloları 20 (%4,10), Regresyon ve korelasyon teknikleri 20 (%4,10), Otokorelasyon testleri 20 (%4,10), Z testi 14 (%2,87), Korelasyon teknikleri 10 (%2,05), Güven aralıkları 9 (%1,84) testlerinin takip ettiği görüldü. İncelenen makaleler içinde, 21 (%4,30) tanesinin ise istatistik olarak analiz edilmediği belirlendi. Sonuç olarak, en fazla tercih edilen ilk beş istatistik yöntemin (tanımlayıcı, ANOVA/ANCOVA, Çoklu karşılaştırma, Parametrik olmayan testler, Student's t-testi) toplam testler içinde %76,64'lük bir orana sahip oldukları, veteriner hekimlik literatüründe kullanılan yöntemlerin belli konularda yoğunlaştığı ve veteriner hekimlik eğitiminde Biyoistatistik ile ilgili olarak, özellikle bu konuların kavratılmasına önem verilmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the descriptive methods and survey the use of statistical tests used in articles in the YYU Veterinary Faculty Journal. This study defined its population as all original articles published in the YYU Veterinary Faculty Journal from 1990 to 2012. Study characteristics, use of descriptive statistics and the number and types of statistical methods employed were evaluated. Of the articles analysed, The tests used (144 (29,51%) Descriptive; 74 (15,16%) ANOVA/ANCOVA; 72 (14,75%) multiple comparison, 50 (10,25%) non-parametric tests; 34 (6,97%) Student's t-test; 20 (4,10%) possibility tests; 20 (4,10%) Regresyon and correlation techniques; 20 (4,10%) autocorrelation tests; 14 (2,87%) Z test; 10 (2,05%) Correlation tecniques; 9 (1,84%) Confidence intervals, respectively. As a results, descriptive analysis and basic statistical techniques account for most of the statistical tests reported. This information should prove useful in deciding which tests should be emphasised in veterinary medicine education.