Spastik diplejik tip serebral paralizili hastaların hamstring spastisitesinin inhibisyonunda yüksek voltaj galvanik stimülasyonun etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effect of high-voltage galvanic stimulation on inhibition of the hamstring spasticity in the children with spastic diplegic type cerebral palsy
- Tez No: 369825
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma spastik diplejik tip serebral paralizili (SP) çocuklarda hamstring spastisitesinin inhibisyonunda yüksek voltaj galvanik stimülasyonun (YVKGS) etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Bu amaçla Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (GMFCS) göre seviye 1-5 arasında olan 20 spastik diplejik SP'li çocuk kontrol ve çalışma grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Kontrol grubu 6 hafta boyunca haftada 3 kez olacak şekilde genel fizyoterapi aldı. Çalışma grubuna ise genel fizyoterapiye ek olarak quadriceps kası üzerine YVKGS uygulandı. Hastaların çocukların motor gelişim düzeyi Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (GMFM), hareket kalitesi Kaba motor performans ölçümü (GMPM), alt ekstremitede eklem açıklıkları gonyometre, alt ekstremitede kalça ekstansör, kalça abdüktör, quadriceps femoris ve tibialis anterior kaslarının kas kuvveti manuel kas testi, hamstring spastisitesini Modifiye Ashworth Ölçeği (MAS) ile değerlendirildi. Hamstring kısalığı ise sırt üstü pozisyonda düz bacak kaldırma testi sırasında topuk ile yer arasındaki mesafenin ölçülmesiyle belirlendi. Hamstring spastisitesi ve kısalığı her seans öncesi ve sonrasında diğer parametreler ise tedavinin başında ve sonunda ölçüldü. Ayrıca çocukların ayakta durma süreleri, 1 dakikada yürüdükleri mesafe ve attıkları adım sayıları kaydedildi. Çalışmanın sonunda tedavi öncesi ve sonrası ölçek ve testlerden alınan değerler karşılaştırıldı. Kontrol ve çalışma gruplarında oluşan grup içi değişimler incelendiğinde bütün ölçeklerde benzer gelişmelerin kaydedildiği ve değişikliklerin anlamlı olduğu görüldü (p0.05). Bununla birlikte tedavinin başında kontrol grubunda hamstring kısalığının daha az olmasına rağmen tedavi sonunda çalışma grubunda meydana gelen anlamlı değişim ile bu farkın kapandığı görüldü. Gruplar arasında spastisite değerleri bakımından fark oluşmamakla birlikte çalışma grubunda hamstring spastisitesinin anlamlı derecede azaldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of high-voltage galvanic stimulation (HVPGS) on inhibition of the hamstring spasticity in the children with spastic diplegic type cerebral palsy (CP). For this purpose, 20 children with spastic diplegic CP who were the stage 1-5 according to Gross Motor Function Classification System divided into two groups as control and study. The control group received general physical therapy 3 times per week for 6 weeks. The study group received HVPGS on the quadriceps muscle in addition to the general physiotherapy. Children's motor development level was evaluated with Gross Motor Function Measure (GMFM), movement quality with Gross Motor Performance Measure (GMPM), lower extremity range of motion (ROM) with goniometer, muscle force for hip extensors, hip abductors, quadriceps femoris, and tibialis anterior with manual muscle testing, hamstring spasticity with Modified Ashworth Scale (MAS). Hamstring shortness was determined by measuring the distance between the heel and the ground on straight leg raising test in the supine position. Hamstring spasticity and shortness were measured before and after each session while other parameters were measured before and after the treatment. Also children standing time, their walking distance during one minute and number of steps taken were recorded. At the end of the study pre-treatment scales and tests values were compared with post-treatment values. When intra-group changes were examined, similar improvements were seen in all scales, and significant differences were found (p 0.05). Although hamstring shortness in the control group was less than the study group at the beginning of treatment, these significant changes occurring in the study group made up the difference end of the treatment.