Kronik hepatit B hastalarında serum demir bağlama kapasitesi ve ferritin düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum iron, iron binding and ferritin levels in patients with chronic hepatit B
  1. Tez No: 369826
  2. Yazar: FEHİM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TULGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Korkmaz F. Kronik hepatit B hastalarında serum demir, demir bağlama kapasitesi ve ferritin düzeylerinin araştırılması, Yüzünciyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyofizik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2014. Bu çalışmanın amacı, kronik hepatit B hastalarında serum demir, serum demir bağlama kapasitesi ve ferritin değerleri ile karaciğerde ki inflamasyon arasında birer ilişki olup olmadığı araştırmaktır. Çalışma süresince her 3 gruptan 15 er kişi olmak üzere toplam 45 kişi çalışmaya dâhil edildi. Üzerinde durulan özellikler için gruplara göre tanımlayıcı istatistikler ve karşılaştırma sonuçları incelendiğinde Demir ve Ferritin bakımından gruplar arasındaki farklılıkların istatistik olarak önemli olmadığı buna karşılık, Demir Bağlama Kapasitesi bakımından gruplar arası farkın önemli olduğu görülmektedir. Buna göre serum demir bağlama kapasitesi; en yüksek 275,38 ile sağlıklı grupta saptanırken, bunu 223,99 ile tedavi almayan grup ve 192,20 ile de tedavi alan grup izlemiştir. Tedavi alan gruptan farkı istatistik olarak önemli olmamakla birlikte, en düşük demir bağlama kapasitesi tedavi alan grupta gözlenmiştir. Benzer şekilde Tedavi almayan gruptan olan farkı istatistik olarak önemli olmamakla birlikte en yüksek değer ise sağlıklı gruptan elde edilmiştir. Kontrol (sağlıklı) grubuna göre özellikle tedavi alan grubun demir bağlama kapasitesinin önemli derecede düşmesi dikkat çekicidir. Özellikler arası ilişkiler ise gruplarda ayrı ayrı olmak üzere incelendiğinde, tedavi grubunda demir ile demir bağlama kapasitesi arasında (% 86.5) ve Kontrol grubunda da demir ile ferritin arasında (%61.8) istatistik olarak önemli olan korelasyon bulunmuştur. Buna göre Kontrol grubunda Ferritin artarken % 61.8 oranında demir de artmakta iken veya demir artarken % 61.8 oranında ferritinde de artmakta iken, Tedavi grubunda; demir artarken, % 86.5 oranında demir bağlama kapasitesinin azaldığı görülmüştür. Bu durumunda Tedavi alan grupta demirin artması ile birlikte demir bağlama kapasitesinin azalma eğilimde olduğu söylenebilir. Sonuç olarak; Hepatit B hem mortalite hem de morbilitesi yüksek olan ciddi ekonomik ve sosyal kayıplarla sonuçlanan bir hastalıktır. Bu hastalığın hem tanı hem de tedavisinin takibi aşamasında karaciğer biyopsisinde daha az invazif ve daha az riskli parametrelere ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Korkmaz F. Investigation of serum iron, iron binding and ferritin levels in patients with chronic hepatit B. Yuzuncu Yil University Institute of Health Sciences, Department of Biophysics Master of Science Thesis, Van, 2014. The aim of this study is to analyze the reltionship between the inflammation in liver and serum iron, serum iron binding capacity and ferritin levels in patients who have chronic hepatitis. A total number of 45 individuals, 15 individuals fore each group, were included to the study. When the determining statistics and comparison results for the features emphasize according to the groups were analyzed, the differences between the groups in terms of iron and ferritin were not statistic ally considerable but the differences between the groups in terms of iron binding capacity were not considerable. According to this; serum iron binding capacity was established as the highest with a level of 275,38 in healthy group, this was followed by a level of 223,99 in untreated group and a level of 192,20 in treated group. The lowest serum iron binding capacity level was observed in treated group, but doesn't reach statistical significance. Correspondingly the highest level was observed in healthy group, but the difference from untreated group was not statistically significant. Especially the significant decrease in the serum iron binding capacity of treated group was not worthy compared to control (healthy) group. As there relations between the features were analyzed in dependently in groups, statistically significant correlation was observed between iron and iron binding capacity levels in treatment group (86.5%) and statistically significant correlation was observed between iron and ferritin in control group (61.8%). According to this; in control group while ferritin was in creasing also iron was in creased at a rate of 61.8 % or while iron was increasing also ferritin was in creased at a rate of 61.8 %. In treatment group; it was observed that while iron was in creasing, iron binding capacity was decreased at a rate of 86.5%. In such a case it can be concluded that decrease in iron binding capacity was related with iron in crease in treatment group. In conclusion; hepatitis B is a disease with high mortality and morbidity which resulted with serious economical and social loses. Less risk and less invasive parameters from liver biopsy are needed at diagnosis and treatment stages of this disease