Antihipertansif ilaçların invaziv olarak ölçülen santral aort basıncı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison the effects of different antihypertensive drugs on invazive central aortic pressure measurements
- Tez No: 369838
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ABACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, direkt invaziv ölçüm metodu kullanılarak ölçülen santral aorta basıncı ile non-invaziv olarak ölçülen periferik kan basıncını karşılaştırmak ve beta blokerler ile diğer antihipertansif ilaçların direk ölçülen santral aorta basıncı ile non-invaziv olarak ölçülen brakial arter kan basıncı üzerine etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya herhangi bir nedenle antihipertansif ilaç kullanmakta olan ve koroner anjiografi yapılmak üzere hemodinami laboratuarına alınan 201 hasta dâhil edildi. Hastaların kalp kateterizasyonu sırasında eş zamanlı olarak periferik arter basıncı ve invaziv olarak çıkan aortadan santral aorta basıncı ölçüldü. Periferik ve santral ölçümler için 3 değerin ortalaması alındı. Ayrıca invaziv santral aort basıncı ölçümü sırasında alınan basınç traselerinden artırma basıncı ve artırma indeksi hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı 59.9±9.1 olup hastaların %53.2'si erkek idi. Hastaların %61.2 'sinde anjiografi sonucunda koroner arter hastalığı, %38.8'inde ise normal koronerler tespit edildi. Ortalama kalp hızı beta-bloker kullanan hastalarda 73.5±14.3, diğer antihipertansif ilaçları kullanan hastalarda ise 78.8±15.2 saptandı (p=0.025). Hastaların santral sistolik kan basıncı ve nabız basıncı, periferik değerlerden daha yüksek bulundu. Diyastolik kan basıncı ise periferik ölçümde daha yüksek idi. Ortalama kan 51 basıncı santral ve periferik ölçümde benzer bulundu. Beta-bloker kullanan hastaların santral sistolik kan basıncı , diyastolik kan basıncı, ortalama kan basıncı ve nabız basıncı diğer antihipertansif ilaçları kullanan hastalarla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (sırasıyla santral SKB 147±31.3'e karşı 152±22.8, p=0.23; DKB 76±16.6'ya karşı 80±14, p=0.07; OKB 100±20'ye karşı, 104±15.6, p=0.12; NB 71±22.2ye karşı 72±16.4, p=0.7). Beta-blokerlerin ve diğer ilaç gruplarının periferik arter basıncı üzerindeki etkileri de benzer bulundu. Sonuç: Çalışmamızda invaziv olarak direkt santral aortadan alınan basınç örneklerinde beta-blokerler ile diğer antihipertansif ilaçların santral aort basıncı üzerindeki etkilerinin benzer olduğu gösterilmiştir. Farklı antihipertansif ilaçların santral kan basıncı üzerindeki etkisini araştıran daha büyük çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study to evaluate central aortic pressure with direct invasive measurement from ascending aorta and compare the effects of different antihypertensive drugs on central aortic pressure and peripheral blood pressure. Methods: The study included 201 patients who use an any antihypertensive drug and admitted to our hemodynamic laboratory for coronary angiography. During left heart catheterization peripheral brachial and invasive central aortic pressure measured simultaneously and thrice, mean values were calculated. Augmentation pressure and augmentation index are calculated from the central aortic pressure waveforms. Results: Study population were mainly male (53.2%), with a mean age of 59.9 ± 9.17 and 61.2% of them had coronary atherosclerosis, 38.8% of them had normal coronary arteries. There was statistically significant difference with the heart rate between the beta blockers and other antihypertensive drugs (respectively 73.5±14.3, 78.8±15.2 p = 0.025). Central systolic and pulse pressure were higher than peripheral values, peripheral diastolic pressure was higher than central values in the study cohort. Systolic blood pressure (SBP), diastolic blood 53 pressure (DBP), mean blood pressure (MBP) and pulse pressure (PP) were similar between the patients treated with beta-blockers and other antihypertensive drugs. (respectively central SBP 147±31.3, 152±22.8 P = 0.23; DBP 76±16.6, 80±14 P = 0.07; MBP 100±20, 104±15.6 p = 0.12; PP 71±22.2, 72±16.4 p = 0.7). Similarly there were no statistically significant difference between the beta-blockers and other antihypertensives on peripheral blood pressure. Conclusion: In our study beta-blockers or other antihypertensive drugs were found similar about the effects on central aortic pressure measured with the invasive method. Future clinical studies should focus on the different antihypertensive drugs and their effects on the central aortic pressure.