Jinekoloji polikliniğine başvuran alt üriner sistem semptomu olan ve olmayan kadınların işeme akış özelliklerinin serbest üroflovmetri ve artık idrar hacmi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 547594
  2. Yazar: MERVE TOY URCUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞERİFE ESRA ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç Ürodinamik çalışmalar, özellikle invaziv olmayan serbest üroflovmetri ve basınç-akım çalışmaları işeme işlev bozukluklarının değerlendirilmesinde önemli bilgi sağlamaktadır. Üroflovmetri, işeme işlevi hakkında objektif ve ölçülebilir bilgiler vermektedir; kadının mesanesini boşaltabilme yeteneği hakkında bilgi sağlamakta, idrar retansiyonu ve diğer işeme bozukluklarını saptayabilmektedir. Bu çalışmada, jinekoloji polikliniğine jinekolojik semptomlarla başvuran; alt üriner semptomu olan ve olmayan kadınlarda invaziv olmayan ürodinami bulgularını değerlendirmek ve klinik bulgular ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmaya dahil edilen hastalar Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji polikliniğine Şubat 2018 ve Kasım 2018 tarihleri arasında başvuran hastalar arasından seçildi. Alt üriner sistem semptomu olan 131 hasta ve alt üriner sistem semptomu olmayan 55 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bütün kadınlar anketlerde elde edilen yanıtlara göre üriner semptomu olan ve olmayan olarak ayrılmıştır. Bütün hastalara Q-tip testi, öksürük stres testi, SEST, pelvik taban kas gücü muayenesi, pelvik taban nörolojik muayenelerini, üç günlük idrar günlüklerini ve kılavuzlarda belirtilen karışık olgularda yapılan invaziv ürodinamik incelemeler yapılmıştır. Üriner sistem semptomları olan ve olmayan kadınlarda elde edilen invaziv olmayan ürodinami verileri ile demografik özellikler, ürojinekolojik muayene ve endike olgularda uygulanan invaziv ürodinami parametrelerinin ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular Hastalar“semptomatik”(n=131) ve“tarama”(n=55) olarak iki grup altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective Urodynamic studies, especially non-invasive free uroflowmetry and pressure-flow studies provide important information in the assessment of voiding dysfunctions. Uroflowmetry provides objective and measurable information about the voiding function; provide information about the woman's ability to discharge her bladder, urinary retention and other voiding disorders. The aim of this study was to evaluate the findings of noninvasive urodynamics in women with and without lower urinary symptoms and to investigate its association with clinical findings from gynecology outpatient clinics patients. Material and Methods The patients included in the study were selected from the patients who applied to the Gynecology Outpatient Clinic of Gynecology and Obstetrics Department of Ankara University Medical Faculty between February 2018 and November 2018. A total of 131 patients with lower urinary tract symptoms and 55 patients without lower urinary tract symptoms were included in the study. All women were divided into two groups with and without urinary symptoms. All patients underwent Q-type test, cough stress test, SEST, pelvic floor muscle strength examination, pelvic floor neurological examinations, three-day urine diaries, and invasive urodynamic studies in mixed cases. Non-invasive urodynamic data obtained from women with and without urinary system symptoms, demographic features, urogynecologic examination and invasive urodynamic parameters were investigated. Results The patients were examined under two groups as“symptomatic”(n = 131) and“screening”(n = 55). The mean age of the patients in the symptomatic patient group was 50.62 ± 12.27 and the mean age of the screening patient group was 38.78 ± 13.7 years(p 0.05). In the symptomatic patient group, 57 (43.5%) patients were found to be normal and 39 (70.9%) were in the screening group.