Lise öğrencilerinin sosyalleşmesinde beden eğitimi ve spor aktivitelerinin etkisi
Effecti̇veness of physi̇cal educati̇on and athleti̇c acti̇vi̇ti̇es i̇n the soci̇ali̇zati̇on of hi̇gh schoolers
- Tez No: 369843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Spor, Education and Training, Sociology, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Spor; bireylerin yaşam şekillerini etkileyen ve toplumların birbirleriyle etkileşimini sağlayan etkili bir araçtır. Spor bireylerin fiziki ve ruhi özelliklerini geliştirmesi yanında bireyin toplumun bir ferdi olabilmesine ve toplumla uyum içerisinde yaşaya bilmesini sağlar. Bu yaşam süreci içerisinde spor; iyi yurttaş, iyi arkadaş, sorumluluk sahibi insan ve birlikte çalışma kabiliyeti kazanan iyi öğrenci gibi nitelikleri kazandırma görevini üstlenir. Sosyalleşme genel anlamıyla bireyin içinde var olup yaşadığı toplumun bir ferdi olma sürecidir. Sosyalleşme, bireyin yaşadığı toplumla kültürle bütünleşmesine ve yaşadığı o topluma uyum sağlamasına imkân sağlamaktadır. Sportif faaliyetler ise farklı nitelikteki bireylerin birbirleri ile hatta farklı toplumların birbirleriyle de etkileşimini sağlayan organizasyonlardır. Gelişmiş ülkelerde spor sosyalleşmenin bir aracı olarak görülmektedir ve bu amaç doğrultusunda fertlerin topluma uyum sağlayabilmeleri ve benlik gelişimlerine katkıda bulunmak için çocukların spor programlarına katılımı teşvik edilmektedir. Bu çalışma, lise öğrencilerinin sosyalleşmesinde beden eğitimi ve spor aktivitelerinin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çünkü ergenlik çağları bireylerin sosyalleşmesinin en canlı ve en hızlı olduğu, gelişime ve değişime maruz kaldığı dönemdir. Bu bağlamda, çalışmanın uygulama kısmında anket yöntemi kullanılmış ve anket yöntemi ile toplanan bilgiler SPSS programı ile frekans, tanımlayıcı istatistik, çapraz tablo ve Ki-Kare Testi gibi analizlere tâbi tutulmuştur. Gerek yapılan literatür taraması gerekse istatistiki analiz sonucunda, spor ve sosyalleşme ile ilgili lise öğrencileri üzerinden yapılmış çalışmalar ve araştırmalar ışığında, lise öğrencilerinin sosyalleşme düzeyinde beden eğitimi ve spor aktivitelerinin önemli bir etken olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, sporun ergen bireylerin çevre ile olan iletişimlerine katkı sağladığı dikkate alınarak, okullarda beden eğitimi dersleri artırılmalı ve ders dışı sportif faaliyetler çeşitlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Recreational activities, such as sports, serves as a key vehicle in shaping the way of life for individuals and as well as for the society as a whole. While recreational activities are a factor in the development of physical and psychological needs of an individual, they are also crucial in uniting the community and making it a whole. People who are involved with recreational activities are more likely to be; a model citizen, a good friend, responsible person, and a team player at a work or in a school setting. In general, socialization is a process where an individual is part of the greater community which by uniting becomes a whole. Socialization enables a person to become integrated with his/her culture and hermonise with the society he/she live in. Recreational activities serve as a type of an organization where not only individuals with different backgrounds are interacting, but they also cause different communities / societies to interact. In the developed societies, recreational activities such as sports participation serve as a valuable vehicle to interact within the community. Because of the societal value recreational activities provide, parents in the developed societies are recommended to encourage their children in taking part of such activities to help their children in individual growth and also learning to be part of a community. This study was conducted to examine the effectiveness of recreational activities and athletic involvement of the high school students. Because adolescence is a period that individual's socialization is the most vibrant and fastest.In this context, at the application part of the study, survey method is used and the information gathered by the survey method is subjected to analyses such as frequency, descriptive statistics, crosstab and Chi-square Test with SPSS program. As a result of literature search and statistical analysis, in the light of the studies and searches about sport and socialization that have been made among high school students, it is determined that physical education and recreational activities are significant factors at the high school student's socialization level. Eventually, by considering sport's contribution to adolescent's communication with their surroundings, physical education lesson must be increased at schools and extracurricular sportive activities must be diversified.