8 haftalık pliometrik antrenmanın 12-16 yaş kadın hentbolcuların bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisinin incelenmesi
The i̇mpacts of 8 week plyometri̇c exerci̇se on some physi̇cal fi̇tness parameters of women handball players aged 12-16 years old
  1. Tez No: 369845
  2. Yazar: GANİ KIRATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AĞILÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma,8 haftalık pliometrik antrenmanın 12-16 yaş kadın hentbolcuların bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya aktif hentbol oynayan 20 deney, 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 kadın sporcu gönüllü olarak katılmışlardır. Deney ve kontrol grubu düzenli olarak hentbol antrenmanlarına devam ederken, deney grubuna hentbol antrenmanlarının yanında 8 hafta, haftada iki gün pliometrik antrenman yaptırılmıştır. Araştırma için hazırlanan pliometrik antrenman programı öncesi ön test ve sonrasında son test ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the impacts of 8-week plyometric exercise on some physical fitness parameters of women handball players aged 12-16 years old. 40 women athletes, 20-subject and 20-control group, participated in the study. While both group participated in the exercises regularly, subject group joined extra plyometric exercises twice a week. Before exercises pretest and posttest were applied.