Spor yapan ve spor yapmayan emniyet teşkilatı mensuplarının yaşam doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi (Malatya örneği) to research on the life satisfaction and burnout levels of the Law Enforcement Agencies' personnel who do exercises and who do not
- Tez No: 369853
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sporun beden sağlığına faydası olduğu bilinmekle birlikte, insanın ruhsal sağlığına da faydalarının olduğu göz ardı edilmemektedir. Bunun yanında sporun insanın iş performansını da arttırması ve tükenmişliğini önlemeye de faydalarının olduğunu göstermek bizi bu çalışmaya sevk eden neden olmuştur. Çalışmanın amacı spor yapan ve spor yapmayan Emniyet Teşkilatı personelinin yaşam doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin araştırılmasıdır. Araştırmanın verileri, Diener ve diğ. (1985), tarafından geliştirilen Türkçeye çevrilmesi ve uyarlanması Köker (1991), tarafından yapılan Yaşam Doyumu Ölçeği (TheSatisfactionWith Life Scale) ve Maslach ve Jackson tarafından 1981 yılında geliştirilen Maslach Tükenmişlik Envanteri (MTE) kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın evreni, Malatya İl Emniyet Müdürlüğünde görev yapan personelden tesadüfi olmayan rastgele seçilmiş ve değişik birimlerde görev yapan toplam 187 örneklemden oluşmaktadır. Çalışma sonucunda, spor yapan emniyet teşkilatı personelinin yaşam doyumu ve tükenmişlik düzeylerinin spor yapmayan emniyet teşkilatı personeline göre anlamlı düzeyde farklılaştığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
As it is known that sport has benefits for physical health, its benefits for emotional health should not be ignored.. Presenting sport's benefits for increasing job performances of people and preventing their burnout is the cause which affected us for introducing this study. The purpose of this study is to research on the life satisfaction and burnout levels of the Law Enforcement Agencies' personnel who do exercises and who do not. The data of the research is obtained by using the book of The Satisfaction With Life Scale developed by Diener and the others (1985) and translated into Turkish by Köker (1991) and the Maslach Burnout Inventory (MTE) developed by Maslach and Jackson in 1981. The population of the research consists of 187 sample who are chosen non random randomly personnel from Malatya City Police Headquarter and who work in different departments. By the results of this study, it is noticed that the life satisfaction and burnout levels of law enforcement agencies personnel who do exercise are significantly different from the ones who do not exercise.