Diyabetik yaraların iyileşmesinde bazı glikozaminoglikan maddelerin (Kitosan ve Hyaluronan) etkilerinin karşılaştırılması
Comparison on the effects of some glicosaminogylican derives (Chitosan and Hyaluronan) in diabetic wound healing
- Tez No: 369864
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tuygun F, Diyabetik yaraların iyileşmesinde bazı glikozaminoglikan maddelerin ( kitosan ve hyaluronan) etkilerinin karşılaştırılması. YYÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Cerrahi Anabilimdalı Yüksek Lisans Tezi, VAN, 2014. Bu çalışmada her iki maddenin kitosan ve hyaluronanın diabetik yaralarda üzerine olan etkileri karşılaştırıldı. 10 tanesi kontrol grubu, herbir gurupta 6 tane olmak üzere toplam 30 taneside çalışma grubu olmak üzere toplam 40 adet yeni zellenda tavşanı üzerinde araştırma yürütüldü. Bu amaçla hayvanlara inrtaperitoneal olarak 60mg/kg dozda iki kez alloxan monohidrat verilerek diabet oluşturuldu. Anestezi altında tüm hayvanların sırt bölgesinde dairesel olarak iki adet 2 cm çapında tam kat maddi kayıplı deri yarası oluşturuldu. Oluşturulan bu yaraların çalışma gurubundakilerden bir tanesine hyaluronan diğerine ise kitosan günde iki defa 0.5 ml olacak şekilde kontrol grubundakilere ise plasebo olarak serum fizyolojik lokal olarak uygulandı. Post operatif 3., 6., 9., 11. ve 15. günlerde yara iyileşmesi makroskobik ve mikroskobik olarak incelendi ve yarakontraksiyon oranları ölçüldü. Çalışma sonrasında hayvanlara geri dönüşümsüz diyabetten dolayı yaşam kaliteleri düşük olacağından ötanazi uygulandı. Çalışmanın makroskobik, histopatolojik ve istatistiki bulgularının değerlendirilmesi sonrasında ilk 10 gün kitosanın daha sonraki günlerde ise hyaluranın diyabetli yara iyileşmesine olumlu katkı sağladıkları saptandı.
Özet (Çeviri)
Tuygun F, Comparison on the effects of some glicosaminogylican derives (chitosan and hyaluronan) in diabetic wound healing.YYU Healty Sciences Institute, Department of Surgery, Master Thesis, VAN, 2014. In this study, the effect of chitosan and hyaluronan on diabetic wounds has been compared. The study has been performed on total of 40 New Zealand rabbits consisting of 6 rabbits in each group and 30 rabbits as study group. For this purpose, diabetes has been developed by using alloxan monohydrate intraperitonally with the dose of 60 mg/kg twice. Skin wound with full thickness skin wounds has been formed on the dorsal region of all anaesthetised animals circularly with 2 cm of diameter. Hyaluronan and chitosan have been administered to study groups as 0.5 ml twice per day and serum physiologic solution has been administered to control group locally as placebo. Wound healing has been examined macroscopically and microscopically at the 3rd, 6th, 9th, 11th and 15th day after the operation and wound contraction rates have been measured. After the study, animals have been euthanized due to irreversible diabetes causing poor quality of life in the future. After evaluating macroscopical, histopathological and statistical findings; using chitosan in the ten days and using hyaluronan in the following days will contribute to wound healing with diabetes.