Hiperglisemik ratlarda fibroblast büyüme faktörünün bazı serum oksidatif parametreleri üzerine etkisi
Effect of fibroblast growth factor (fgf) on some serum oxidative parameters in hyperglycemic rats
- Tez No: 599215
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yara iyileşmesi, birbirini izleyen dönemlerden oluşan dinamik ve kompleks bir süreçtir. Yara iyileşmesinde pek çok büyüme faktörü görev alır. Fibroblast büyüme faktörü (FGF)'nin yara iyileşmesinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Çalışmada eksojen bFGF uygulanan hiperglisemik ratlarda serum TBARS, RSH ve NOx düzeylerinin zamana bağlı etkileri karşılaştırıldı. Deneylerde 250-300 g ağırlıkta 30 adet wistar-albino rat kullanıldı. Ratlar streptozosin (STZ) (ip, 60 mg/kg) ile hiperglisemik yapılmış ve deney grupları tedavi edilmeyen ve bFGF ile tedavi edilen alt gruplarına ayrılmıştır. Ratların dorsalateral yaralarına topikal bFGF uygulandı (10 ng/ml). Bu uygulamalardan sonra, yara iyileşmesinin 3. ve 7. günlerinde hayvanlar feda edildi. Serum TBARS, RSH ve NOx seviyeleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. Sonuçlar ortalama ± Standart sapma olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Wound healing is a complex and dynamic process which has some healing periods following each other. Most growth factor responsible for wound healing. Fibroblast growth factor (FGF) is known to play an important role in wound healing. In the present study, we aimed to investigate exogenous effect bFGF supplementation on serum TBARS, RSH and NOx levels in hyperglysemic rats. Experiments were performed on 30 male Wistar albino rats (weight range: 200-250 g ). Wistar albino male rats were hyperglycemic with STZ (ip, 60 mg/kg) and the experimental groups were divided into untreated and bFGF-treated subgroups. bGF was applied topically to the dorsalateral wounds of rats (10 ng/ml). After these administrations, on the 3th and 7th days of wound healing, the animals were sacrificed. Serum TBARS, RSH and NOx levels were measured spectrophotometrically. The results were expressed as mean ± Standard deviation.