İdiyopatik parkinson hastalarında yorgunluğun yaşam kalitesi üzerine olan izole etkisinin araştırılması
Isolated effect of fatigue on health related life quality in idiopathic parkinson's disease
- Tez No: 369898
- Danışmanlar: DR. AYHAN KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda İdiyopatik Parkinson Hastalarında(İPH) yorgunluğun sağlık temelli yaşam kalitesi üzerine izole etkisinin araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları E.A.H. Parkinson Polikliniğinden takipli 86 hasta ve benzer özellikte 85 kontrol grubu alınarak Beck Depresyon Ölçeği, Epworth Uykululuk Ölçeği, Fatigue Severity Scale(FSS), PDQ-39 yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Veriler SPSS 21.0 programıyla değerlendirildi. Bulgular: Yaş ortalaması 64,31 olan 40 kadın, 46 erkek toplam 86 İPH ve 63,51 olan 41 kadın, 44 erkek toplam 85 kişilik kontrol grubu alınmıştır. İPH grubunda %43 depresyon, %23,3 hafif-orta uyku bozukluğu, %22,1 ağır uyku bozukluğu, %75,6 yorgunluk saptandı. Kontrol grubunda %8,2 depresyon, %8,2 hafif-orta uyku bozukluğu, %17,6 yorgunluk saptandı. Yaşam kalitesi İPH grubunda %87,2, kontrol grubunda %29,4 bozuk saptandı. İPH grubunda depresyon, uyku bozukluğu, yorgunluk sıklığının daha fazla olduğu ve yaşam kalitesinin ileri derecede anlamlı bozuk olduğu saptandı (p0,05).Yorgunluk, uyku bozukluğu ve depresyonun birbirleriyle ilişkili bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this research is determining isolated effect of fatigue on health related quality of life(HRQoL). Method: 86 Idiopathic Parkinson Disease (IPD) patients in Bakirkoy Psychiatry and Neurology Research Hospital, 85 healthy people were included. Beck Depression Inventory, Epworth Sleepnes Inventory, Fatigue Severity Scale (FSS), PDQ-39 were performed. SPSS 21 was used for statistical analysis. Findings: In IPD group there were 40 female, 46 male, mean age was 64,31. In control group there were 41 female, 44 male, mean age was 63,51. There was 43% depression, 23,3% mild-moderate and 22,1% severe sleep disturbances, 75,6% fatigue in İPD group, 8,2% depression, 8,2% mild-moderate sleep disturbances, 17,6% fatigue in control group. HRQoL was bad in 87,2% of IPD and in 29,4% of control group. Depression, sleep disturbances, fatigue was more common and HRQoL was worse in IPD group (p0,05).