Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi araştırma görevlilerinin temel yaşam desteği ve ileri kardiyak yaşam desteği konularında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of basic life support and advanced cardiac life support knowledge of residents at Gazi University School of Medicine
- Tez No: 369908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET BİLDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş: Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi (GÜTF) araştırma görevlilerinin 2010 da yayınlanan kardiyopulmoner resüsitasyon kılavuzuna göre temel yaşam desteği (TYD) ve ileri kardiyak yaşam desteği (İKYD) bilgilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Haziran ve Temmuz 2014 tarihleri arasında GÜTF de 34 farklı bölümde çalışan 327 araştırma görevlisi çalışmaya katılmıştır. Anket çalışması; demografik bilgiler, araştırma görevlisinin resüsitasyon eğitimi ve geçmişini içeren sorular ve TYD ve İKYD ile ilgili 10 ar sorudan oluşmaktadır. Bu 20 soru 2010 yılında Amerikan Kalp Derneği tarafından yayınlanan Resüsitasyon kılavuzuna göre hazırlanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılım oranı %57,9 'dur. Çalışmaya katılan araştırma görevlilerinin yaş ortalaması 28.3±3.21, %49.5'i (162) kadınlardan, %50.5'i (165) erkeklerden oluşmaktadır. Araştırma görevlilerinin %47.5'i mezuniyet sonrasında resusitasyon eğitimi almadıklarını belirtmiştir. Çalışmaya katılan asistanların büyük bölümü (%84.0) KPR eğitimlerinin tekrar edilmesi gerektiğine inanmaktadır. TYD ile ilgili toplam 10 soruya verilen yanıtlar incelendiğinde toplam doğruların ortalaması 4.48 ± 2.12, İKYD sorularına verilen toplam doğru yanıtların ortalaması ise 4.67 ± 2.25 dir. Mezuniyet sonrası resüsitasyon eğitimi alan asistanların hem TYD hemde İKYD başarı düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: We aimed to evaluate the level of knowledge regarding basic life support (BLS) and advanced cardiac life support (ACLS) in residents in Gazi University Faculty of Medicine (GUFM), Turkey. Materials and Methods: 327 residents working in 34 different departments in GUFM were enrolled to the study between June and July 2014. A questionnaire included the demographic data, the resuscitation training that residents received in the past, 10 questions regarding BLS knowledge and 10 questions regarding ACLS knowledge. These 20 questions were prepared according to resuscitation guideline published in 2010 by American Heart Association (AHA). Results: The participation rate to the study is 57.9%. The participants' mean age was 28.27±3.21 and were composed of 165 (50.5 %) male and 162 (49.5 %) female. 47.5% of the participants had not received any resuscitation training after medical school graduation. The majority of residents (84.0%) believed that CPR training should be repeated. Residents' mean number of correct answers was 4.48 ± 2.12 in BLS questions, 4.67 ± 2.25 in ACLS questions. Both in BLS and ACLS success level of the participants who received CPR training after graduation were significantly higher than the others.