Turizm sektöründe personel eğitimi ve verimliliğe etkisi (Turizm işletmelerinde bir uygulama)
- Tez No: 36990
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜMİN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
“En iyi sonuca en az yorularak nasıl ulaşılır”sorusu işletmecilerin çözümlemeye çalıştıkları başlıca sorunlardandır. Çalışma biçimlerini rasyonelleştirmek ya da iktisadi davranış ve uygulamaları geliştirmek hep bu amaca yönelik gayretlerdir. Doğru isi doğru bir şekilde yapmak, en optimali yakalamak için yeterli değildir. Optimal sonuç ancak, doğru işi doğru işçiye, doğru yaptırmakla alınır. Etkin sonuç için“iş-işçi ve yöntem”de isabetli davranmak esastır. Turizm bir yönüyle objesi de sujesi de insan olan bir sektördür. Bir başka deyişle, hammaddesi insan olan bir endüstridir. Yerli ve yabancısıyla“hedef kitlesi”insan olan turizm sektöründe çalışan personelin eğitimi başarının“olmazsa olmaz”şartıdır. Ülkemizin imajı. tarihimizin tanıtımı. doğal ve kültürel kaynaklarımızın pazarlanabilmesi, turizm sektöründe çalışan insanların teknik beceri ve kültürel yönden eğitilmiş olmalarına bağlıdır. Bu çalışmada turizm eğitimi ortaya konmuş, turizm sektörünün genel karakteristiği ve ülkemizdeki durumu incelenmiştir. Nelerin yapıldığı, nelerin yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Bu gerçekleştirilirken karşılaşılan problemler tespit edilerek çözümler önerilmiştir. Bu sektörde çalışanlarınbeceri ve teknik yeteneklerinin geliştirilmesi ile verimliliğe yapacağı katkı izah edilmiştir. Eğitilmiş personelin verimliliği arttıracağı hususu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT How to get the best results with a minimum of effort?' is one of the key issues to which managers attempt to give an answer, To rationalise the ways of work or to improve the eco nomic implementations only server this purpose. To give the right work to the right person is inadeguate in terms of ob - taining the optimal results. In additions tothe right work to the right person, the optimal results can best be obtained. by being efficient. It is crucial to get effective results by determining the employment -employe and methods of work. Tourism is a sector whose subjects and objects are people. In other words, it is an industry whose source is manpower. With its foreign or domestic target people, the training of people in tourism sector is a very crucial factor. The image of our country, making known our history, ex - hibiting our natural and cultural riches is due to the training of the tourism sector personel. In this study, the training in education has been put forward; and the general characteristics of tourism sector and the situation in our country have been examined. What has been done?' and what can be done?' have been underlined and determined. While doing this, the problems have been solutions to them suggested. To improve the technical skills of people in this sector and its contribution to this sector have been explained. The study also highlights the issue of training of personel in term of increasing efficiency.