Nurdağı'nın (Gaziantep) beşeri ve ekonomik coğrafyası
Nurdaği's humanities and economic geography
- Tez No: 321229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. DOĞAN BULDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Nurdağı ilçesi, Akdeniz bölgesinin Adana bölümünde yer alıp, idari açıdan Gaziantep iline bağlıdırİlçe doğusunda Gaziantep'in merkez ilçeleri Şahinbey ve Şehitkamil, batısında Osmaniye iline bağlı Bahçe ilçesi, kuzeyinde Kahramanmaraş' a bağlı Türkoğlu ve Pazarcık ilçeleri, güneyinde ise Gaziantep'e bağlı İslahiye ilçesi ile çevrilidirDeniz seviyesinden yüksekliği 570 m. olan ilçenin yüzölçümü 798 km² nüfusu 2011 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi (ADNKS) verilerine göre 37.503 kişidirAraştırma sahasında Paleozoik, Mezozoik, Tersiyer ve Kuaterner dönemlerine ait arazilere rastlanmaktadır. Ancak sahaya asıl görünümünü Üst Kretase'de en şiddetli aşamasını yaşayan Alp Orojenezi ve sonrasında gelişen olaylar vermiştirAraştırma sahası, kuzeyde Amanos dağlarının etekleriyle güneyde Kartal Yücesi Tepesi arasında kalan, Hatay-Maraş grabeni içerisinde, Amik ovasının kuzey uzantısı niteliğinde, etrafı dağlarla çevrili bir alandırİlçede karasallığın etkisiyle bozulmuş olsa da Akdeniz iklimi hakimdir. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama yağış 791,2 mm. ortalama sıcaklık ise 16.8° C' dirNurdağı'nda yaşayan nüfusun %79 gibi çok büyük bir kısmı geçimini tarım sektöründen sağlarken, %18,5'i hizmet sektöründen, %2,5'i ise sanayi sektöründen geçimini sağlamaktadırAraştırma sahasında doğuyu batıya bağlayan demir yolları, E-24 - E-90 kara yolları ve 1999 yılında işletmeye açılan TAG otoyolu gibi ulaşım yolları 1929 yılında gar şefliğinin kurulmasıyla başlayan yerleşmelerin, kısa sürede gelişmesinde ve sahanın ilçe statüsüne ulaşmasında büyük katkı sağlamıştır.Araştırma sahasında yaşayan halkın etnik yapısını, Türkler, Kürtler, Araplar ve Çerkezler oluşturmaktadır. Başlıca konuşulan diller; Türkçe, Kürtçe ve Arapça'dır.
Özet (Çeviri)
The town ?Nurdağı? which makes up the topic of the research field is located on part of Adana of Mediterranean region and administratively connected to the province GaziantepThe town is surrounded by Şahinbey and Şehitkamil which are central towns of Gaziantep on the east, Bahçe town of Osmaniye province on the west, Türkoğlu and Pazarcık towns of province of Kahramanmaraş on the north and İslahiye town of province of Gaziantep on the southThe town?s acreage, whose altitude is 570 meters, is 798 km² and its population is 37.503 according to the 2011 addressed population registration system data (ADNKSIn the research field, it is run into fields that belong to Paleozoic, Mesozoic, Tertiary and Quaternary periods. However, things gave the actual appearance to the field are the Alp Orogeneze which is living its most severe level at the late Cretaceous and then developing eventsResearch field, which is between foothills of Amanos mountains on the north, Kartal Yücesi Height on the south, which is in Hatay - Maraş Graben, which has north extension feature of Amik ovum is a field which is surrounded by mountainsMediterranean climate is dominant at the town although it is gone worse with terrestrial effect. Therefore, it is hot and arid in summer, warm and rainy in winter. Yearly average fall is 791,2 mm and average temperature is 16,8 C?.While almost 79 percent of the population who has been living in Nurdağı are making a living with agriculture sector, 18,5 percent of them make a living with service industry and 2,5 percent of them make a living with industry sector.In research field, transportation routes such as railways which connect the east to the west, E ? 24 and E ? 90 highways and TAG highway which is run in 1999, have made much contribution to shortly developing of the settlements which have begun with being set up gar chieftaincy and to reaching at the status town.Turks, Kurds, Arabs Circassia?s and the Turkmen form the ethnic framework of folk who lives in research field. Mostly spoken languages are Turkish, Kurdish and Arabbish.