Selçuk Üniversitesi Hastanesinde çalışan hemşirelerin egzersize ilişkin yarar ve engel algıları ve öz yeterlilikle ilişkisinin değerlendirilmesi
Exercise benefit and obstacle perceptions and evaluation of self sufficiency of the nurses working in Selcuk University Hospital of Faculty of Medicine
  1. Tez No: 369919
  2. Yazar: HASAN BAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL MACİT HİSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Çalışan Hemşirelerin Egzersize İlişkin Yarar ve Engel Algıları ve Öz Yeterlilikle İlişkisinin Değerlendirilmesi“Hasan Bakır”Halk Sağlığı Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/ KONYA-2014 Teknolojik gelişmelerle günlük aktivite yoğunluğunu azaltmak her ne kadar yaşamı kolaylaştırsa da uzun vadede hareketsiz bireylerin sayısını artırmakta ve bu durum toplum sağlığını olumsuz etkilemektedir. Sağlık çalışanları içinde ise özellikle hemşirelerin topluma sağlıklı yaşam biçimleri davranışları konusunda rol model olmaları gerektiği bu çalışmanın önemi ve gerekliliğini artırdığı görülmektedir. Bu çalışma hemşirelerin egzersiz algılarını belirlemek ve öz yeterlilikle ilişkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Konya Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan 350 hemşire oluşturmuştur. Örneklem seçimine gidilmeyip evrenin tamamı çalışmaya alınmış ve araştırma 1 Nisan ile 30 Mayıs 2013 tarihlerinde çalışan ve anket formunu doldurmayı kabul eden 340 hemşire üzerinde gerçekleştirilmiştir. Böylelikle evrenin % 97'sine ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında“ Genel Bilgi Formu”“Egzersiz Yarar/Engel Algısı Ölçeği”ve“Özyeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların % 66,5'ini kadın denekler oluşturmaktadır. Yaş grupları ve medeni durumlarına göre incelendiğinde; katılımcıların büyük çoğunluğunu %72,1 ile 20-29 yaş arası hemşirelerin ve yaş grubunun bir özelliği olarak nitelendirilebilecek , %51,5 ile bekarların oluşturduğu görülmektedir. Hemşirelerin egzersiz yarar/engel algısı ölçeği egzersiz yarar alt ölçek puan ortalaması yüksek (57,87 ± 11,781) , egzersiz engel alt ölçek puan ortalaması düşük (38,02 ± 5,930) olarak bulunmuştur. Hemşirelerin öz yeterlik ölçeği ve alt ölçeklerinin puan ortalamalarında en yüksek puan,“başlama”(18.78±6,03) ve en düşük alt başlığın“Sürdürme çabası-Israr”(10.15±2,90) dır. Yarar algısı puanları; spor ve egzersiz yapanlarda anlamlı bir şekilde yüksek bulunmuştur. Aynı şekilde engel algısı puanları ise, evlilerde, yeterli ve dengeli beslenmeyenlerde, spor yapmayanlarda, egzersiz yapmayanlarda ve boş zamanı olmadığını ifade edenlerde de anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY REPUBLIC OF TURKEY SELÇUK UNIVERSITY INSTITUTE OF HEALTH SCIENCES Exercise Benefit and Obstacle Perceptions and Evaluation of Self Sufficiency of The Nurses Working in Seljuk University Hospital of Faculty of Medicine“Hasan Bakır”Department of Public Health POST GRADUATE THESIS/ KONYA-2014 Although reducing the intensity of daily activities with the help of technological advances makes life easier, in the long run, it increases the number of physically inactive individuals and this situation affects public health negatively. It increases the importance and necessity of this study that especially nurses among medical staff have to be role models for healthy life style behaviors. This study has been conducted in a descriptive fashion in order to determine the relationship between nurses' self-sufficiency and exercise behaviors. Target population of the study is the 350 nurses employed in Konya Selçuklu Hospital of Faculty of Medicine. The whole target population of the study has been included in the study and the research has been carried out on 340 nurses who worked and agreed to fill out the survey form between April 1 and May 30 2013. Thus 97 % of the target population has been reached.“General Information Form”,“Exercise Benefit/Obstacle Perception Scale”and“Self-Sufficiency Scale”have been used in order to collect data. Female subjects make up 66.5 % of the participants in this study. In terms of age groups and marital status the majority of the participants are between 20-29 (%72,1) and thus can be seen as a result of the age group, single (%51.5). Exercise benefit subscale average score for exercise benefit/obstacle perception scale is determined to be high (57,87 ± 11,781) and exercise obstacle subscale average score is determined to be low (38,02 ± 5,930). Score averages for self sufficiency scale and its subscales are“starting”(18.78±6,03) for the highest and“perseverance”(10.15±2,90) for the lowest. For those who do sports and exercise, benefit perception scores; and for those who are married and don't have adequate and balanced diets and those who don't do any sports and exercise and say they don't have free time, obstacle perception scores are significantly high.