Kliniğimizde tedavi edilen tubal ektopik gebelik olgularının retrospektif analizi
Retrospective analysis of tubal ectopic pregnancy cases treated in our clinic
  1. Tez No: 369962
  2. Yazar: FAZIL AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN KIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Kliniğimizdeki tubal ektopik gebelik tanılı hastalarda tedavi yönetimlerinin retrospektif değerlendirilmesi. Materyal ve Metod: Çalışmaya kliniğimizde Ocak 2012- Ağustos 2013 tarihleri arasında tubal ektopik gebelik nedeniyle tanı ve tedavisi yapılan 86 olgu alındı. Hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaşları, şikayetleri, son adet tarihleri, β-HCG değerleri, transvajinal ultrasonografi ile ektopik gebelik odak varlığı ve büyüklüğü, fetal kalp aktivitesinin varlığı ve uygulanan tedavi yöntemleri kaydedildi. Tedavi seçiminde belirleyici olması muhtemel faktörler birbirleriyle kıyaslandı. Hastaların tedavi sonuçları, medikal tedavide başarıyı etkileyen faktörler belirlenmeye çalışıldı. Bulgular: Olguların ortalama yaşı 29.1 ± 5.7 idi. Olguların ß-hCG değerleri ortalaması 4496.5IU/L olarak saptandı. Olguların en sık başvuru şikayetleri sırasıyla %52 ve %36 oranında görülen vajinal kanama ve karın ağrısıydı. Bu hastalardan 14'üne laparatomi, 5'ine laparoskopi, 15'ine ekspektan tedavi uygulandı. Metotreksat uygulanan 52 hastanın 46'sında medikal tedavi tek başına yeterli olurken, 6 hastanın medikal tedavi başarısızlığı üzerine 5'ine laparatomi ve 1'sine laparoskopi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of present study is retrospective analyses of the tubal ectopic pregnancy cases treated in our clinic. Material and Methods: A total of 86 women who were diagnosed and treated due to a tubal ectopic pregnancy in our clinic between January 2012 and August 2013 were included in the study. The patient files were reviewed retrospectively. Age, complaints, last menstrual date β-HCG levels, the size and the presence of ectopic masses by transvaginal ultrasound, fetal cardiac activity and treatment procedures were evaluated. Possible factors which are available for treatment procedure were compared. Outcomes of treatment and factors affecting the success of medical treatment were investigated. Results: The mean age of the patients was 29.1±5.7 years. Mean β-HCG level was 4496.5IU/L. The most complaints of the patients, vaginal bleeding and pelvic pain were %52 and %36, respectively. Laparatomy was performed to 14 patients (%16.3), laparoscopy to 5 patients (%5.8), expectant management to 15 patients (%17.4). Methotrexate treatment was given to 46 patients (%53.5) and also, laparoscopy was performed to 1 patient (%1.2) and laparatomy to 5 patients (%5.8) due to the failure of Methotrexate in 6 patients.