2010-2016 yılları arasında ektopik gebelik ön tanısı ile başvuran olguların takip ve tedavilerinin retrospektif analizi
  1. Tez No: 460232
  2. Yazar: KHAYALA MURADOVA
  3. Danışmanlar: UZMAN KEZİBAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Tersiyer bir merkez olan hastanemizde 2010-2016 yılları arasında ektopik gebelik öntanısı ile kliniğimize interne etdiğimiz hastaların takip ve tedavilerinin retrospektif analizini yaparak, ülkemizdeki ektopik gebelik olguları ile ilgili verilere katkıda bulunmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Tersiyer bir merkez olan hastanemizde 2010-2016 yılları arasında ektopik gebelik öntanısı ile kliniğimize interne ettiğimiz 452 hastanın takip ve tedavilerinin retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışma 2010-2016 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 452 kadın olgu ile yapılmıştır. Olguların yaşları 15 ile 49 arasında değişmekte olup ortalama 33,86±6,50 yıldır. Olguların %12,6'ı (n=57) odak lokalizasyonu bulunmezken; %85`ı (n=385) tubal; %0,2'si (n=1) kornual gebelik; %1,2'si (n=5) overyan gebelik, %0.2'si (n=1) heterotropik; %0,4'ü (n=2) mol gebelik, ve %0,2'si (n=1) scar gebelik yaşamıştır. Doğum şekilleri incelendiğinde; nullipar hasta oranı %17,9 (n=81), normal doğum oranı %38,3 (n=173) ve SCA oranı %43,8 (n=198) bulunmuştur. MTX kullanan %17 (n=77) olgu varken; genel olarak rüptür saptanan %25,7 (n=116) olgu; MTX sonrası pozitif rüptür %27.2 'ünde (n=21) görülmektedir. Mtx başarı oranı % 72.7 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to make a retrospective analysis of follow-up and treatment of patients who were interned in our clinic with the preliminary of ectopic pregnancy between 2010-2016, which is a Tertiary center, and we aim to contribute to the data related to ectopic pregnancy in our country. Materials and Methods: We retrospectively evaluated the follow-up and treatment of 452 patients who were interned in our clinic with ectopic pregnancy prevalence between 2010-2016. Results: The study was conducted in Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between 2010-2016 with 452 female cases. The ages of the cases ranged from 15 to 49 years with an average of 33.86 ± 6.50 years. 12,6% of the cases (n = 57) had no focal localization; 85% (n = 385) tubal; 0.2% (n = 1) cornual pregnancy; 1.2% (n = 5) ovarian pregnancy, 0.2% (n = 1) heterotropic; 0.4% (n = 2) molar pregnancies, and 0.2% (n = 1) scar pregnancies. When the status of birth are examined; The rate of nullipar patients was 17.9% (n = 81), the normal birth rate was 38.3% (n = 173) and the cesarean (SCA) birth rate was 43.8% (n = 198). There were 17% (n = 77) cases using MTX; general rupture rate of cases were detected 25,7% (n = 116); rupture rate after MTX treatment was 27.2% (n = 21). Mtx success rate was 72.7%.