İntrauterin gelişme geriliği olan fetuslarda leptin düzeylerinin incelenmesi
Analysis of leptin levels for fetuses with intrauterine growth retardation
- Tez No: 369963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: İntrauterin gelişme geriliği (İUGG) olan yeni doğanlarda serum leptin düzeyleri ve bu seviyelerin doğum ağırlığı ile ilişkisini saptamak. Gereç ve Yöntemler: Fetusta intrauterin gelişme geriliği (İUGG) olan 20 ve olmayan 20 olmak üzere toplam 40 gebe çalışma ve kontrol grubu olarak alındı. Yeni doğan doğum kilosunu etkileme olasılığı nedeni ile diabet mellitusu olan, sigara veya alkol kullananlar ile anomalili fetusu olan gebe kadınlar çalışmaya alınmadı. Kan örnekleri, doğumdan hemen sonra umblikal kordun çift klemplenmesini takiben maternal taraftan alındı. Serum örneklerinde leptin düzeyi ELİSA yöntemi ile çalışıldı. İstatistiksel değerlendirmede SPSS 16.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Doğum ağırlığı ortalaması (IQR), çalışma grubunda ve kontrol grubunda sırasıyla 2407,5 (800) ve 3400 (340) g idi. Ortalama kord serum leptin düzeyi çalışma grubunda 0,67 (3,18) iken kontrol grubunda 6,77 (6,75) pg/ml idi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to assess the serum leptin levels in the newborns with intrauterine growth retardation (IUGR) and to investigate the relationship between these levels and the birth weight. Material and Methods: A total of 40 pregnant women, 20 with IUGR as the study group and 20 without IUGR as the control group, were enrolled in this study. Women with diabetes mellitus, who were smokers or who consume alcohol and women with congenital anomalous fetuses were excluded in order to eliminate the possible potential affects of these situations on birth weight. Blood samples were collected immediately after the birth from the maternal side of the umbilical cord following douple clamping. Leptin levels in the serum samples were measured by ELISA method. SPSS 16.0 packet software was used for statistical analysis. Results: The mean birth weight in the study and the control groups were 2407.5 g (800 ) and 3400 g (340) respectively. The mean cord serum leptin level was 0.67 (3,18) pg/ml in the study group whereas this was 6.77 (6,75) pg/ml in the control group.