Psoriasis ile karotis intima-media kalınlığı ve hepatosteatoz arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of psoriasis with carotid intima-media thickness and hepatosteatosis
- Tez No: 369964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Psoriasis kronik, tekrarlayan ataklarla seyreden, eritemli-skuamlı plaklarla karakterize inflamatuar bir cilt hastalığıdır. Epidemiyolojik çalışmalarda, psoriasisli hastalarda kardiyovasküler hastalık insidansının normal populasyondan daha yüksek olduğu gösterilmiş ve bu durum hastalardaki artmış sistemik ateroskleroz riski ile açıklanmıştır. Bu çalışmanın amacı psoriasisli hastalarda ultrasonografik olarak tespit edilebilen karotis intima-media kalınlık artışını ve hepatosteatoz varlığını araştırmak ve bu iki parametrenin psoriasis şiddeti ile ilişkisini değerlendirmektir. Çalışmamıza psoriasis vulgaris tanılı 44 hasta ve 48 kontrol olgusu dahil edilmiştir. Çalışmamızda psoriasisli hastalarda açlık kan şekeri, HbA1c, diastolik arteriyel tansiyon değerlerinde kontrol grubu olgularına göre istatistiksel anlamlı yükseklik saptandı. Psoriasisli hastalarda karotis intima-media kalınlığı ile hepatosteatoz varlığı ve şiddeti kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Ayrıca psoriasisli hastalarda karotis intima-media kalınlığı ve hepatosteatoz şiddeti ile Psoriasis Alan Şiddet İndeksi skoru arasında güçlü pozitif korelasyon bulundu. Sonuç olarak kronik inflamatuar bir hastalık olarak kabul edilen psoriasise sistemik bir bakış açısıyla yaklaşılmalı, psoriasisin ciddi bir komorbiditesi olarak kabul edilen kardiyovasküler hastalıkların erken tanısının konulmasında karotis intima-media kalınlığı ve hepatosteatoz varlığının araştırılmasının kolay bir yöntem olabileceği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic and recurrent inflammatory skin disease characterized by erythematous and squamous plaques. Epidemiological studies have shown that cardiovascular disorders more frequent in psoriasis patients than normal population and this situation was explained with elevated rates of aterosclerosis risks of patients. The aim of this study was to investigate the prevelance of carotid intima-media thickness and the presence-severity of hepatosteatosis detected by ultrasonography in patients with psoriasis, and evaluate the relationship between psoriasis and these two parameters. Fourty-four psoriasis patients and 48 healthy participants as a control group were included to our study. In our study, fasting blood glucose, HbA1c, diastolic arterial blood pressure values in patients with psoriasis were statistically significant elevated compared to the control group cases. Carotid intima-media thickness and the presence and severity of hepatosteatosis were significantly higher in psoriatic patients compared to the control group cases. There is a strong positive correlation between the severity of hepatosteatosis and carotid intima-media thickness and Psoriasis Area Severity Index (PASI) score in patients with psoriasis. In conclusion, psoriasis considered to be a chronic inflammatory disease and should be approached with a systemic perspective. It should be kept in mind that, the evaluation of the carotid intima-media thickness and the presence of hepatosteatosis might be easy methods for early diagnosis cardiovascular diseases which are accepted as serious comorbidities of psoriasis