Malignite tanısı olan hastalarda tedavi sürecinde beslenme durumu ve büyüme gelişmenin izlenmesi
Nutri̇ti̇on and growth follow up of pati̇ents wi̇th mali̇gnancy
- Tez No: 369969
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DEVECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
MALİGNİTE TANISI OLAN HASTALARDA TEDAVİ SÜRECİNDE BESLENME DURUMU VE BÜYÜME GELİŞMENİN İZLENMESİ ÖZET Amaç: ALL BFM protokolünde mukozit yan etkisi olan ajanlar olduğu gibi steroidin de bulunmasını gözönüne alacak olursak, kemoterapi uygulanan hastaların nutrisyonel durumlarını etkileyen pek çok faktör vardır. Hastalar kemoterapi sürecinde belirli dönemlerde kilo kaybına uğrayabilir, bazı dönemlerde ise kilo alabilirler. Bu çalışmada ALL li hastaların kemoterapi esnasındaki nütrisyonel durumu incelenecektir. Gereç ve Yöntem: ALL tanısı konulmuş ve BFM protokolü uygulanmakta olan, İstanbul'da toplam 5 farklı merkezde tedavi gören 17 adet 1-16 yaş arası hasta prospektif olarak takibe alındı. Hastaların her birinin boy-kilo ölçümleri kaydedildi; serum B12, folat, prealbumin, total protein, albümin, üre tetkikleri için serum ayrılarak -80 derecede saklandı. Takip aralıkları tedavi öncesi, indüksiyon kemoterapi sonrası ve idame kemoterapi öncesi olmak üzere toplam 3 dönem olarak belirlendi. ANOVA istatistiksel yöntemi uygulanarak dönemler arasında fark olup olmadığı araştırıldı. Öncesinde bilinen kronik hastalığı olanlar, daha önce uzun süreli steroid kullanan hastalar, indüksiyon sırasında böbrek yetersizliği gelişenler, takip süresinde exitus olanlar çalışma dışı tutuldu. Çalışmanın sonunda ayrılan kanlar İstanbul Tıp Fakültesi Merkez Biyokimya laboratuarında çalışıldı. Bulgular: Çalışma Ocak 2013-Mayıs 2014 tarihleri arasında 17 olgu üzerinde yapıldı. Çalışmaya katılan olguların yaşları 13 ay ile 15 yıl arasında değişmekte olup, ortalama 6,03±4,04 yıl idi. Çalışmaya katılanların %47,1'i (n=8) kız, %52,9'u (n=9) erkekti. Olguların %47,1'i (n=8) 5 yaşın altında, %52,9'u (n=9) 5 yaşın üzerindeydi. Hastaların tartıları incelendiğinde tedavi başlangıcındaki tartı ile indüksiyon sonrası tartı ölçümlerindeki düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulunmamakla beraber dikkat çekiciydi (p=0,064; p>0,05). İndüksiyon sonrası tartıya göre idame öncesi tartı ölçümlerindeki ortalama 3,37 ± 2,76 kg artış istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bulundu (p=0,001; p0,05). Ancak indüksiyon sonrasına göre idame öncesi yaşa göre tartı ölçümlerindeki ortalama %6'lık artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,017; p0,05). İndüksiyon sonrasına göre idame öncesi folat ölçümlerindeki artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,025; p0,05). İndüksiyon sonrasına göre idame öncesi prealbumin ölçümlerindeki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). Tedavi başlangıcı ve idame öncesi prealbumin ölçümleri yaş gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermezken (p>0,05); indüksiyon sonu ölçümlerde 5 yaş altı grubun prealbumin düzeyleri 5 yaş üzeri olgulardan anlamlı düzeyde düşük bulundu (p0,05). Tedavi başlangıcı, indüksiyon sonu ve idame öncesi serum B12, üre, albumin ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Sonuçlar: Hastaların tanı aldıktan hemen sonra başlayan ve psikososyal faktörlerin yanında indüksiyon kemoterapisinin de etkilerinin başladığı ilk ayın sonunda belirgin kilo kaybına uğradıkları, bu dönemde albumin normal saptanmasına rağmen prealbuminin düşük saptandığı, üstelik 5 yaş altındaki bütün çocuk hastaların prealbumin değerinin referans değerinin altında olduğu görüldü. Hastaların nutrisyonel durumlarına özellikle tedavinin ortalama ilk bir ayını kapsayan indüksiyon kemoterapisi esnasında dikkat edilmesi, özellikle de 5 yaş altındaki çocuklarda beslenmenin daha yakın izlenmesi gerektiği sonucuna varıldı. Bu yönde risk ve yaş gruplarına yönelik prospektif kontrollü olarak beslenme durumunun izlendiği geniş araştırmaların yapılmasının nutrisyonel durumun daha da aydınlatılmasında faydalı olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
NUTRİTİON AND GROWTH FOLLOW UP OF PATİENTS WİTH MALİGNANCY Background: Although good nutrition is significant in malignant diseases, there are limited data about nutritional status in childhood ALL during chemotherapy. The purpose of this study was to evaluate the nutritional status of children during ALL chemotherapy. Method: 17 children (9 boys, 8 girls)between 1-16 year old with ALL were studied between January 2013 and May 2014. Median age was 6 years. Anthropometric data, serum prealbumin, albumin, B12, folate, total protein and urea levels were followed longitudinal and prospectively; at time of diagnosis, after induction and before maintanance phases. Results: Patients lost weight at the end of induction phase. In this phase serum prealbumin level, weight to height, weight to age and body weight decreased significantly while serum albumin, urea, B12 vitamin didn't change significantly. All of the patients younger than 5 years old had low serum prealbumin level after induction chemotherapy. Conclusion: Since pediatric patients especially who are younger than 60 months old is likely to have more risk for malnutrition on the induction phase of ALL-BFM chemotherapy regimen, further studies need to be done for evaluating nutritional status in childhood ALL chemotherapy regimen.