Tek kesiden laparoskopik distal pankreatektomi ile çoklu kesiden laparoskopik distal pankreatektomi ameliyatlarının klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Clinical comparison of single incision and multi trocar laparoscopic distal pancreatectomy procedures
- Tez No: 369979
- Danışmanlar: DOÇ. NURETTİN UMUT BARBAROS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Son yıllarda özellikle insizyona bağlı morbiditenin daha az olması ve daha iyi kozmetik sonuçlar sebebiyle tek kesiden yapılan laparoskopik cerrahi işlemlerinin popülarite artmıştır. Bu çalışmamızda tek kesiden yapılan ile çoklu kesiden yapılan laparoskopik distal pankreatektomi ameliyatlarının uygulanabilirliğini ve sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmamıza Mart 2007 ile Şubat 2014 tarihleri arasında kliniğimizde ardışık olarak tek kesiden ve çoklu kesiden laparoskopik distal pankreatektomi ameliyatı yapılmış olan hastalarımızı dahil ettik. Hastalarımızı cerrahi tekniğe uygun olarak tek kesiden (grup 1) ve çoklu kesiden (grup 2) laparoskopik distal pankreatektomi yapılan hastalar olmak üzere iki gruba ayırdık. Karşılaştırmada ameliyat süresi, ameliyat sonrası ağrı, hastanede yatış süresi, komplikasyonlar, açığa geçiş oranı, tahmini kanama miktarı ve patoloji sonuçlarını değerlendirdik. Klinik ve perioperatif parametreler student-t ve chi-square testleri ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmada her grupta 10 hasta olmak üzere toplam 20 hasta mevcuttu. Gruplar arası hasta profilleri benzerdi ve her iki gruptada mortalite yoktu. En sık görülen morbidite, iki gruptada spontan iyileşen düşük debili pankreas fistülüydü (%30). Ameliyat süresi 2. grupta 1.
Özet (Çeviri)
Objective: Single incision laparoscopic procedures are gaining more popularity over the recent years due to providing less incisional morbidity and beter cosmetic outcomes. Herein we will discuss the feasibility and outcomes comparing single incision and conventional multiport laparoscopic distal pancreatectomy. Patients and Methods: From March 2007 to February 2014, patients who underwent either single incision or conventional multiport laparoscopic distal pancreatectomy consecutively were included to study. The patients were divided into two groups based on the surgical approach: single incision laparoscopic surgery (Group 1) and conventional multiport laparoscopic surgery (Group 2). Outcomes including estimated blood loss, operative time, postoperative pain, duration of hospital stay, complications, conversion and final pathology were evaluated. Clinical and perioperative parameters were analyzed using Student-t and Chi-square tests. Results: There were a total of 20 patients, 10 in each study groups. Baseline characteristics were similar and there were no mortality in both gorups. Low-flow pancreatic fistula was the most seen morbidity which was ceased spontaneously in each group with a ratio of 30%.