Akciğer adenokarsinomlarının yeni sınıflamaya göre alt tiplendirilmesi, müsinöz adenokarsinomların muc profilinin, invazyon kriterlerinin, prognostik parametrelerle ilişkisinin belirlenmesi(2007-2012 yılları arasındaki vakalar üzerinde retrospektif çalışma)
Subtyping of lung adenocarcinomas according to the new classification system; evaluation of the association between muc profiles of mucinous adenocarcinomas, their invasion criteria, and prognostic parameters a retrospective review of the cases, between the years of 2007 - 2012
- Tez No: 369981
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİLEK YILMAZBAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
AMAÇLAR Akciğer adenokarsinomu, çok değişken prognozlara sahip heterojen histomorfolojik tümörlerden oluşmaktadır. Ancak 2004 DSÖ sınıflamasına göre sınıflanan tümörlerin çoğu mikst alt tip olarak sınıflanmakta ve bu klinik açıdan farklı prognozlu tümörlerin aynı gruba girmesine neden olmaktadır. Bu nedenle International Association for the Study of Lung Cancer/American Thoracic Society/European Respiratory Society (IASLC/ATS/ERS) tarafından 2011 yılında yeni bir sınıflama oluşturulmuştur. Bu çalışmadaki amaçlardan biri bölümümüzde tanı alan akciğer adenokarsinomlarının yeni sınıflamaya göre tiplenerek baskın paternin belirlenmesi ve histolojik alt tipler ile lenfovasküler invazyon, plevral invazyon ve lenf nodu tutulumları gibi parametrelerin ilişkisini araştırmaktır. Bu çalışmadaki amacımız eskiden müsinöz bronkioloalveolar karsinom (BAK), yeni sınıflamada invaziv müsinöz karsinom olan tümörler ile non müsinöz diğer alt tiplerin müsin profilini araştırmak, tipik müsinöz karsinom olarak adlandırılmayan, ancak bol müsin içeren asiner yapılı tümörlerin müsin ekspresyonu açısından farkını incelemektir. Kısaca, müsinöz karsinom tanısında zorlanılan durumlarda MUC profilinin bize ne kadar yardımcı olabileceği sorusuna cevap aramak amacıyla MUC1, MUC2, MUC5AC ve MUC6 ekspresyonları araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma 2005-2013 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Patoloji ABD'da incelenerek akciğer adenokarsinomu tanısı alan 197 hastaya ait formalin fikse, parafine gömülü dokular üzerinde yapıldı. Vakaların tümör camları tekrar değerlendirilerek alt tipler ve oranları belirlenerek baskın paterne göre sınıflandı. Uygun protokole göre bu lamlara MUC-1 Glikoprotein [cloneMa695], MUC-2 Glikoprotein [cloneCcp58], MUC-5ac Glikoprotein [cloneCLH2] ve MUC-6 Glikoprotein [cloneCLH5] immünhistokimya boyaları uygulandı. BULGULAR DSÖ 2004 sınıflamasına göre en çok görülen tipin mikst, IASLC/ATS/ERS'nin sınıflamasına göre ise asiner baskın tip olduğu görüldü. Baskın tip ile yaş, evre, tümör çapı, lenf nodu metastazı, lenfovasküler invazyon arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Ancak mikropapiller tipte N2 lenf nodlarında metastaz daha sık görüldü. Grade ile lenfatik invazyon arasında anlamlı fark saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE AND PATIENTS Lung adenocarcinomas are histomorphologicaly heterogeneous tumors with variable prognosis. However, according to WHO 2004 classification, most of the adenocarcinomas are classified as mixed type. Tumors with different prognosis accidentally fall into the same group due to this classification. For this reason, the International Association for the Study of Lung Cancer/American Thoracic Society/European Respiratory Society (IASLC/ATS/ERS) proposed a new classification in 2011. In this study, our aim was to reclassify pulmonary tumors diagnosed as adenocarcinoma in our department between 2005-2013, according to the new classification, to identify the predominant pattern and to find an association between histologic subtypes with lymphovascular invasion, pleural invasion and lymph node involvement. Furthermore, we investigated for mucin expression of invasive mucinous adenocarcinomas (formerly mucinous bronchioloalveolar carcinoma) and searched for the differences with between typically mucinous carcinomas and adenocarcinomas with mucinous differentiation. In summary, the immunohistochemical expression of MUC1, MUC2, MUC5AC and MUC6 were analyzed to answer if MUC profiles can help us to diagnose mucinous carcinomas. MATERIALS AND METODS This study was performed on formalin-fixed, paraffin-embedded tissues of adenocarcinomas between 2005-2013, at İstanbul University Pathology Department. Hematoxylin-Eosin stained slides were reevaluated for the percentages of histologic patterns and reclassified according to the predominant pattern. Slides were stained for antibodies against MUC-1 Glikoprotein [cloneMa695], MUC-2 Glikoprotein [cloneCcp58], MUC-5AC Glikoprotein [cloneCLH2] and MUC-6 Glikoprotein [cloneCLH5] with standart immunohistochemical streptavidin biotin protocol. RESULTS The most common histologic type according to WHO 2004 classification was the mixed type whereas acinar predominant type was the most common according to the new classification. There was no statistically significant differences between the dominant histologic pattern and age, stage, tumor size, lymph node metastasis and lymphovascular invasion (p>0.05). However, mediastinal lymph node metastasis (AJCC 7.edition, TNM N2) was more commonly seen in micropapillary type.