Neoadjuvan kemoterapi uygulanan meme kanserli hastalarda PET/BT ile tedavi yanıtının değerlendirilmesi
Response assessment with PET/CT in breast cancer patients treated with neoadjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 369982
  2. Yazar: MEHMET FATİH GEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MUDUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Meme kanserinde son yıllarda kullanımı artan neoadjuvan kemoterapinin (NAKT) temel hedefi patolojik tam yanıt (pTY) sağlamaktır. Tedavi bitiminde hastaların çoğunda pTY bulunmamaktadır, bu nedenle tedavinin erken döneminde yetersiz yanıtlı hastaların noninvaziv yöntemlerle belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada; tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde görüntüleme bulgularıyla klinik ve histopatolojik özelliklerin korelasyonunu belirlemek ve interim PET/BT çalışmasının tedaviye yanıtsız hastaları erken dönemde ayırabilmeye katkısını bulmak amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Bu retrospektif klinik çalışmaya arşivimizde Aralık 2011-Aralık 2013 arasında lokal ileri veya metastatik meme kanseri nedeniyle NAKT alan, tedavi öncesi, 2.kür KT sonrası ve 8 kür KT'nin bitiminde yapılmış F18-FDG PET/BT görüntülemeleri bulunan, tedavi sonrası opere olan 26 kadın hasta (ortalama yaş:46) alındı. Operasyon sonrası meme tümörü ve aksiller bölgelerdeki histopatolojik yanıt durumları değerlendirildiğinde; 1)tam/tama yakın, 2)parsiyel (kısmi+belirgin) ve 3)yanıtsız gruplarına ayrıldı. İstatistiksel değerlendirmede; tam/tama yakın yanıtlılar histopatolojik tam yanıt verenler (1) grubuna, parsiyel yanıtlılar ve yanıtsız olgular ise tam yanıt vermeyenler (2-3) grubuna dahil edilerek analiz yapıldı. Hastaların PET/BT çalışmalarında meme tümörü ve aksiller lenf nodlarındaki maksimum standardize tutulum değerleri (SUVmax) ve bu parametrenin yağsız vücut kitlesine göre normalize edilmiş hali olan SULmax değerleri hesaplandı. Bu çalışmalar arasındaki FDG tutulum değişimlerini gösteren ΔSUVmax ile ΔSULmax parametrelerine göre meme tümörü ve aksiller bölgelerin tedaviye yanıt durumları değerlendirildi. Meme tümörü ve aksiller lenf nodlarındaki pTY öngörmede optimal ΔSUVmax eşik değerleri belirlemek amacıyla ROC analizi yapıldı. Bulgular: Tedavi sonrası toplam 10/27 (%37) meme tümöründe ve 8/25 (%32) metastatik aksiller bölgede patolojik tam/tama yakın yanıt saptandı. PET/BT çalışmalarında hastaların meme tümörü ve aksiller lenf nodlarındaki SULmax değerleri SUVmax değerlerinden daha düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Neoadjuvant chemotherapy (NACT) is increasingly used recently in patients with breast cancer and pathological complete response (pCR) is the main objective of this therapy. The pCR is not detected in the majority of patients at the end of treatment, therefore it is necessary to identify non-responding patients early by non-invasive methods. Our aim was to determine the correlation between imaging findings of FDG-PET/CT with clinical and histopathological features and if interim PET/CT is able to detect nonresponding patients in the early phase of treatment. Material-Method: Twenty six locally advanced or metastatic breast cancer patients (mean age:46) who underwent F18-FDG PET/CT at baseline, after the second and the last course of therapy and who were operated betweeen December 2011 and December 2013 were included in this retrospective clinical study. The evaluation of histopathological response in breast tumours and axillary lymph nodes was described as; 1)complete/near complete, 2)partial and 3)no response. Then groups were divided as histopathological responders (group1) and nonresponders (group2-3) in statistical analysis. Maximum standardized uptake values (SUVmax) and maximum SUV corrected by lean body mass (SULmax) of breast tumours and axillary lymph nodes were calculated in PET/CT studies. The changes in FDG uptake values (ΔSUVmax-ΔSULmax) in the lesions were evaluated for response to treatment. Receiver operating curve (ROC) analysis was performed to identify optimal cut-off values of '%ΔSUVmax' to predict pCR in breast tumours and axillary lymph nodes. Results: After the treatment, pathological complete/near complete response was detected in 10/27 (37%) of breast tumours and in 8/25 (32%) of metastatic axillary lymph nodes. In PET/CT studies, SULmax values of breast tumours and axillary lymph nodes were significantly lower than SUVmax values.