İTF DR. Edip Aktin İnme Ünitesi' nde yatırılarak izlenen inmeli hasta özelliklerinin İTF nöroloji acil birimine başvuran yatırılmayan inmeli hastalarla karşılaştırılması ve akut iskemik inme olgularında farklı inme derecelendirme yöntemlerinin prognozu belirlemedeki değeri
Comparing features of stroke pati̇ents that are hospitalized in İstanbul Medical School DR. Edip Aktin Stroke Unit with stroke patients who are admitted to istanbul medical school neurology emergency department and not hospitalized and value of different stroke rating methodologies in determining prognosi̇s
  1. Tez No: 369989
  2. Yazar: ALİ CEYHUN BOZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
İnme, klinik olarak vasküler nedenlere bağlı olarak meydana gelen, hızlı ilerleyen fokal serebral fonksiyon kaybını gösteren semptom ve belirtilerden oluşan bir sendromdur. Ortaya çıkan sendrom günler içinde düzelecek kadar hafif olabilecek iken, ciddi bağımlılık yaratan sekelli iyileşmeye de neden olabilir. Klinik tablo oldukça değişkendir ve altta yatan nedenler prognozu, ihtiyaç duyulan tedavi tipini ve koruyucu stratejileri etkiler. İnme tüm dünyada koroner kalp hastalıkları ve kanserlerin ardından üçüncü sıklıktaki ölüm nedenidir. İnme, toplumda üçüncü en sık ölüm nedeni olmasının yanı sıra, erişkinlerde ilk sırada gelen maluliyet nedenidir. İnmeli hastaların %20' si erken dönemde olmak üzere %30' u bir yıl içinde ölmekte, yaşayanların üçte biri de günlük işlerinde başkalarına muhtaç olarak yaşamlarını sürdürebilmektedirler. İnmeli hastaları akut dönemde değerlendiren birçok inmeli hasta derecelendirme yöntemi vardır(National Institute of Health Stroke Scale, modifiye Rankin Skalası, Glasgow Koma Skalası). Bu yöntemlere göre derecelendirilen hastalarda prognozu en iyi belirleyen parametrelerin ortaya konması inme literatüründe önemli araştırma konularından birisidir. Bu çalışmanın amaçlarından biri İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Edip Aktin İnme Ünitesi' ne yatırılarak izlenen inmeli hastaların demografik ve erken inme özelliklerini İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Acil Polikliniğine başvuran ve farklı nedenlerle yatırılmayan inmeli hasta özellikleri ile karşılaştırarak İstanbul Tıp Fakültesi İnme Veri Bankası kayıtlarında yer alan hastaların tüm başvuruları ne oranda temsil ettiğini ortaya koymaktır. Çalışmanın ikinci amacı ise inmeli hasta prognozunu belirlemekte kullanılan ve 1994 yılından beri İstanbul Tıp Fakültesi İnme Veri Bankası kayıtlarında yer alan akut inme parametrelerini 2010 yılından başlayarak uygulanmakta olan National Institute of Health Stroke Skalası gibi genel kabul görmüş akut inme parametreleri ile karşılaştırmaktır. Çalışmamızda Edip Aktin İnme Ünitesi' ne yatırılan inmeli hastaların daha ağır kliniğe sahip olduğu bulundu. Yaş, cinsiyet, ekonomik durum bakımından inme ünitesine yatırılanlar ile poliklinikten takip edilenler arasında fark bulunmadı. İnmeli hastalardan basitçe derlenebilecek yaş, ilk inme olup olmaması, kol kaldırma ve yardımsız yürüme özellikleri kullanılarak yapılan prognoz tahmininin en az National Institute of Health Stroke Skalası skoru ile yapılan kadar anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Stroke is a syndrome which occurs by vascular aetiologies, consisting rapidly progressive focal cerebral dysfunction signs and symptoms. The resulting syndrome may be mild enough to disappear within days or it can cause sequel like serious dependency. Clinical picture is quite variable and underlying causes affects prognosis, necessary treatment type and preventive strategies. All over the world stroke is the third cause of death after coronary heart disease and cancers. In adults, stroke is the first cause of disability. Of the stroke patients, 20 % dies in early period, 30 % dies within a year. One third of the survivors needs help in their activity of daily living. There is lots of stroke classification methods for acute phase of stroke (National Institute of Health Stroke Scale, modified Rankin Scale, Glasgow Coma Scale). Producing best determinative parameter for prognosis is one of the important research topics in stroke literature. One aim of this study is to reveal the Istanbul Faculty of Medicine Stroke Data Bank patients profile by comparing inpatients and outpatients' demographics and early clinical features of stroke who have applied to Istanbul Faculty of Medicine Neurology Emergency Department. Second aim of this study is to compare acute stroke parameters which have been collected in Istanbul Faculty of Medicine Stroke Data Bank since 1994 with generally accepted acute stroke parameters like National Institute of Health Stroke Scale which are being implemented from the year 2010 and thereafter. In our study, we have found that the inpatients of Edip Aktin Stroke Unit have more clinical severity. There were no differences between inpatients and outpatients for age, gender and economic status. It has been observed that estimating prognosis with simply compiled parameters (age, first or recurrent stroke, ability to lift arm, ability to walk unassisted) is as significant as prognostication with National Institute of Health Stroke Scale score.