Aortik root replasmanı cerrahi tekniklerinin yakın ve orta dönem sonuçlarının retrospektif analizi
Short and medium term results of aortic root replacement techniques - retrospective analysis
- Tez No: 370001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAŞARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AORTİK ROOT REPLASMANI CERRAHİ TEKNİKLERİNİN YAKIN VE ORTA DÖNEM SONUÇLARININ RETROSPEKTİF ANALİZİ Amaçlar Aort kök cerrahisinde farklı tekniklerin kanamaya olan etkisi, kanama kontrolü için gerekli olan zaman, ameliyat süresi değerlendirilmesi amaçlanmış ve klinik takiplerde oluşan komplikasyonların tespiti hedeflenmiştir. Hastalar ve yöntemler Ocak 2005 - Aralık 2013 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda aort kök replasmanı yapılan toplam 64 olgu retrospektif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SHORT AND MEDIUM TERM RESULTS OF AORTIC ROOT REPLACEMENT TECHNIQUES - RETROSPECTIVE ANALYSIS OBJECTIVE The control of bleeding during aortic root surgery is one of the most important issue and a key determinant of morbidity and mortality. In our study, the effect of different surgical techniques to bleeding, the time needed to control bleeding and operative times were analysed and at clinical follow-up, detection of complications and survival rates were evaluated. PATIENTS AND METHODS Between January 2005 and December 2013, 64 patients (47 males, 17 females) underwent aortic root replacement at Istanbul Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery. All cases were evaluated retrospectively. The mean age of the patients was 51.98 ± 16.26 and predictors of outcome were determined. RESULTS Univariate analysis revealed that preoperative NYHA class, cardiopulmonary bypass (CPB) time were significant predictors for late mortality ( p < 0.05). On the other hand, hypertension and Marfan syndrome were not significant factors for late term mortality. In addition, the hemi-inclusion technique is associated with shorter CPB time, cross clamp time, operative time and hemostasis time (p < 0.05). And less postoperative drainage was observed with this technique. CONCLUSSION All these results have shown that the hemi-inclusion technique is more reliable, allowing us to ease of application for this major surgery. And it is associated with less postoperative mortal complications such as bleeding.