Dar aort kökü olan hastalarda aort kök genişletilmesi: tek merkez deneyimimiz
Aortic root enlargement in patients with small aortic root: single center experience
  1. Tez No: 817727
  2. Yazar: SEFA ELTUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERSİN KADİROĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Aort kapak replasmanı, aort stenozu ve aort yetmezliğinin tedavisinde önemli bir yer tutar. Dar aort kökü olan hastalarda cerrahi replasman zor ve önemli bir işlemdir. Hasta protez uyumsuzluğunun önüne geçebilmek için hastanın vücut yüzey alanına uygun boyutta protez implante edilmelidir. Biz de çalışmamızda; kendi kliniğimizde aort kök genişletme (aortik root enlargement, ARE) prosedürü uygulanan hastaların cerrahi sonuçlarını inceleyerek literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Tek merkezli ve retrospektif olarak planladığımız çalışmamızda 2014-2023 yılları arasında hastanemizde aort kapak cerrahisi sırasında aort kök genişletilmesi yapılan hastalar incelendi. Mortalite olan ve olmayan hastaların preoperatif, peroperatif, postoperatif verileri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Kriterlere uygun 99 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %26.3'ü (n=26) erkek, %73.7'si (n=73) kadındı. Yaş ortalamaları 53.1±16.6 idi. 11 hastada mortalite gözlendi (%11.1).
Özet (Çeviri)
Aim: Aortic valve replacement has an important place in the treatment of aortic stenosis and aortic regurgitation. Surgical replacement is a difficult and important procedure in patients with narrow aortic root. To prevent patient prosthesis mismatch, a prosthetic valve of an appropriate size according to the body surface area should be implanted in the patient. In our study, we evaluated the surgical results of patients who underwent aortic root enlargement procedure in our clinic. Material and Methods: We evaluated patients who underwent aortic root enlargement during aortic valve surgery at our hospital between 2014 and 2023 in our single-center retrospective study. Preoperative, intraoperative, and postoperative data of patients with and without mortality were retrospectively analyzed. Results: A total of 99 patients meeting the criteria were included in the study. Of these patients, 26.3% (n=26) were male, and 73.7% (n=73) were female. The mean age was 53.1±16.6 years. Mortality was observed in 11 patients (11.1%).