Kronik mekanik bel ağrısında transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu tedavisinin ağrı, nöropatik ağrı ve sempatik deri yanıtı cevabının değerlendirilmesi
Evaluati̇on of the pai̇n, neuropathi̇c pai̇n and sympatheti̇c ski̇n response to transcutaneous electri̇cal nerve sti̇mulati̇on treatment i̇n chroni̇c mechanical low back pain pati̇ents
- Tez No: 370000
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KETENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Lomber bölgenin mekanik karakterli kronik ağrılarında Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS) tedavisinin etkinliğini araştırmak; TENS tedavisinin farklı klinik uygulama yöntemlerinin, ağrı, nöropatik ağrı, fonksiyonel durum ve elektrofizyolojik etkilerini karşılaştırmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 3 aydan uzun süredir devam eden, mekanik karakterli bel ağrısı şikayeti olan, 18-65 yaş arası 73 hasta dahil edildi. Tedavi öncesinde (TÖ) başlangıç ölçümleri yapılan hastalar, randomize olarak üç gruba ayrıldı. Birinci gruba, burst TENS (bTENS); ikinci gruba konvansiyonel TENS (kTENS); üçüncü gruba plasebo TENS (pTENS) tedavisi 15 seans boyunca uygulandı. Hastalar tedavi öncesi (TÖ), tedavi sonrası (TS) ve tedavi sonrası 3. ay kontrolünde Vizüel Analog Skala (VAS), LANNS (The Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs), DN4 (Douler Neuropathique 4 Questions), Modifiye Oswestry Ağrı Sorgulama Formu (MOS), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Sempatik Deri Yanıtı (SDY) ile değerlendirildi. Bulgular: Ortalama VAS değerlerinde TS ve TS 3.ay kontrolünde, her üç grupta istatistiksel olarak anlamlı azalma saptandı (p0,05). TS 3. ayda LANNS ve DN4, MOS, BDÖ ve SDY değerleri açısından gruplar arası değerlendirmede istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Kronik mekanik bel ağrılı hastalarda lomber bölgeye yönelik bTENS tedavisi, erken dönem ağrı kontrolünde kullanılabilecek etkin ve güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim study was to investigate the effectiveness of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) in mechanical chronic low back pain, and compare the effects of different clinical application methods of TENS on pain, neuropathic pain, functional status, and electrophysiologic effects. Materials and Methods: 73 patients, aged between 18-65, with mechanical suffering from low back pain more than three months were included the study. After the baseline measurements, patients were randomized to three physical treatment groups. Burst mode TENS was applied at the first group, conventionel TENS was applied at the second group while the third group received sham TENS application during 15 sessions. Patients were evaluated by Visual Analog Scale (VAS), LANNS (The Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs), DN4 (Douler Neuropathique 4 Questions), Modified Oswestry Scoring (MOS), Beck Depression İnventory (BDI) and Sympathetic Skin Response (SSR). Results: After TENS application, average VAS scores showed statistically significant decrease in whole groups (p0,05). Conclusions: Burst TENS treatment can be used for short term pain control in chronic mechanical low back pain is an efficient and reliable method.