Kemik tutulum içeren mallet parmak (Bony mallet) yaralanmalarının ankor ile tespiti
Sutur anchor fixation technique for bony mallet injuries
  1. Tez No: 370014
  2. Yazar: SEFA GİRAY BATIBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Anatomy, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mallet parmak yaralanması, acile başvuran hastalar arasında küçük bir dilimi temsil etmekle beraber, sonrasında oluşturduğu fonksiyonel kayıp ve işgücü kaybı nedeniyle tedavi yöntemi açısından hala tartışmalı ortopedi konularından biridir. Kimi otörler her halükarda konservatif tedavinin yeterli olduğunu belirtse de, bazı vakalarda oluşan hasta memnuniyetsizliği ve gelişen implant teknolojileri günümüz el cerrahlarını cerrahi tedaviye ve yeni arayışlara itmektedir. Hastanemize 2013/06 tarihinden itibaren başvuran kemik tutulum içeren mallet parmak yaralanma vakaları çalışmamıza dahil edildi. Hastalara tedavi seçenekleri ile ilgili aydınlatma yapılarak, tercih edilen tedavi yöntemleri arasında mukayese yapılarak çalışma planlandı. 10 hastaya (1 kronik, 9 akut) ankor ile tespit yapıldı. Aynı süre zarfında 12 hastanın ise konservatif tedavileri takip edildi. Cerrahi grubunun ortalama VAS değeri 2,4 iken, konservatif grubunun ortalama VAS değeri 2,1 olarak ölçüldü. Cerrahi grubunun ortalama işe dönüş süresi 70,5 gün iken, konservatif grubunun ortalama işe dönüş süresi 55 gün olarak kaydedildi. Cerrahi tedavi gören grupta fizik tedavi ihtiyacı 2 hastada gözlenmişken, konservatif tedavi gören grupta fizik tedaviye yönlendirme ihtiyacı olmadı. Tedavi sonrası çekilen röntgenlerde DIP eklem dejenerasyonu 4 hastada gözlenirken, konservatif takip grubunda bu süre zarfında eklem dejenerasyonu gözlenmedi. Cerrahi tedavi sonrası ortalama ekstansiyon defekti 3,5 derece (0-10 derece), konservatif tedavi edilen grupta ortalama ekstansiyon defekti 6 derece olarak belirlendi. Cerrahi tedavi grubunun ortalama ROM değeri 6- 51 derece iken, konservatif tedavi grubunda ortalama ROM değeri 4,6- 54,6 derece olarak kaydedildi. Crawford kriterlerine gore cerrahi grubun 5 hastası iyi sonuç, 3 hastası kotü ve 2 hasta vasat sonuç belirtiş olup, konservatif grupta 6 iyi sonuç ve 6 vasat sonuç tespit edildi. Abouna- Brown kriterlerine gore cerrahi grupta 5 başarılı, 2 iyi ve 3 kotü geri bildirimi olan hasta varken; konservatif grupta 5 başarılı, 5 iyi ve 2 kotü sonuç vardır. Literatür örneklerini incelediğimizde, konservatif tedaviyi savunan grubun sonuçlarına benzer sonuçlara ulaştık. Ancak cerrahi tedavi komplikasyonu olarak gösterilen osteomyelit ve benzeri tedavisi zor komplikasyon yaşamadık. Yine literatürde bildirildiği gibi, yapılacak tedavi şekline uygun hasta seçiminin de önemli olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Bony mallet injury treatment is a controversial topic domains-from economic to functions of the hand – for either the patient or public. Although some of the authors, treatment should be closed reduction and splinting in anyway, patient dissatisfaction and improving implant technologies make the hand surgeons to look for new treatment options. In our study, we included bony mallet injured patients since 2013/06. All patients was told about the treatment options, expected complications and benefits. We made open reduction and anchor fixation to ten patients (1 chronic and 9 acute bony mallet), and closed reduction and splinting to twelve patients. Mean VAS score of the anchor fixation group is 2,4; return to work is 70,5 days; extansion lag: 3,5 degrees ; mean ROM : 6-51 degrees. 2 patients needed physiotherapy. 4 patients had degeneration on the DIP joint. According to Crawford criteria; 5 patients had good results, 3 patients had bad results and 2 patients had poor results. According to Abouna-Brown criteria; 5 patients had succesfull results, 2 patients had good results and 3 of them had bad results. Mean VAS score of the non-operative group is 2,1; return to work is 55 days; extansion lag: 6 degrees ; mean ROM : 4,6-54,6 degrees. Non of the patients in the control group needed physiotherapyand non of them had degeneration on the DIP joint. According to Crawford criteria; 6 patients had good results and 6 patients had poor results. According to Abouna- Brown criteria; 5 patients had succesfull results, 5 patients had good results and 2 of them had bad results. The results of this study are favourable in comparison to previous studies that suggest nonoperative treatment as preferable treatment choice. Conversely to literature, any of the open reduction group have complex treatment needed complications, like osteomyletis. Comparison to previous studies, patient coordination is important to choose the treatment option.