Toplu pazarlığın davranışsal boyutunun analizi 'İzmir ili örneğinde toplu iş sözleşmesi görüşmeleri üzerine bir araştırma'
- Tez No: 37002
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
TEZ ADI s TOPLU PAZARLISIN DAVRANIŞSAL BOYUTUNUN ANALîZî“i Zil İR İLİ ÖRNEÖiNDE TOPLU i 8 SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ ÖZERİNE BİR ARAŞTIRMA”( Doktora Tez i ) HAZIRLAYAN s Tunc DEMiRBiLEK DANIŞMAN s Doç:,, Dr“ Mustafa Yas-ar TIMAR TEZ ÖZETİ Başlangı ctaki teori lerin toplu pazarl ıgı esasen ekonomik bir bakış- aç::ı.s:ı.ndan ele almasına ragmen» davranışsal teori kişiler arası ve örgüt-ici davranışı vurgulamaktadır» WALTON ve McKERSIE teorisinde toplu pazarlıkla ilgili prosedüre ve davranıra ilişkin d eg i s-ken I e r i n ay r :ı. n 1 1 1 a r ı y 1 a tan :t. m 1 an mas ı sö z kon usud u r ”Teorilerinin bölüştürücü, birleştirici» tutum ve davranışları bicimlendirici ve örgüt-ici pazarlık şe ki indeki dört alt süreci » görüşmelerde kullanılan strateji ve taktiklere yönelik, dört a.rii-s amacı ifade eder» Böl üstü rü pa z ar 1 1 kta görüşmeci, n i n ama cı ;, t ems i 1 ettiği tarafın mümkün olabilen yüksek payı elde e d e b i 1 m e s i n i s a Q 1 a y a c a k şe k i I d e t o p 1 a m m i k t a r 1 1 ka y n a k 1 a r 1 p&y 1 ast ı rma k 1 1 r“ B i r bas-ka d ey i s- 1 e,, bö 1 üstü rü cü f.uA z a r 1 1 k toplam miktarlı kaynaklardan bir tarafın alacağı payı ma ks i m i z e e tmey e yön e 1 i kt i r., B i r I est i r i c i p;n z a r 1 1 kta i se görüşmeci,, sorunları çözmeye ve karşılıklı kazançları a r 1 1 rmay a ca 1 1 sı r ”Tu turn ve d av ran ı si a r ı n b i c im I end i r i I mes i pazarl ı§ı, pazarlık ilişkisinin davranışsal boyutları ile i 1 g i. 1 i d i r“ N i hay e t,, ö rg ü t.?.. i c i pa z a r 1 1 k pa z a r 1 1 k g ru p 1 a r :ı. i ç e r i s i n d e uz 1 a sm a n ı n s a '3 1 a n m a s ı n ı a m a ç: 1 a r ”Sonuç: olarak,, bölüştürücü., birleştirici,, tutum ve davranışları biçimlendirici alt süreçler» doQrudan işçi ve i şve ren ta raf ı g ö rüsme e ki p I e r i i I e i I g i 1 i i ken.“ örgüt-iç:i pazarlık söz konusu tarafların kendi üyeleri ile ola ilişkilerini ele alır» Bu anlamda, çalışmada sözkonusu dört alt sürece dayanan Walton ve McKersie Teorisi dikkate alınarak, toplu görüşmelerde işçi ve işveren tarafları arasındaki ilişki incelenmiştir» Teorik çerçeve çizildikten sonra» izmir ilinde toplu görüşme oturumlarına katılan işçi ve işveren t a r a f ı g ö r ü şme c i 1 e r i n e yön e I i k o I a r& k an ke t uy g u I an m ı s- 1 1 r ”Uygulamadan elde edilen belli bas-lı sonuçlar as-ag :ı. d a ki g i b i d irs :T: «i-ç: i ve i «ve ren q ö r üs-me c :i. 1 e r i,, to p 1 u p& z a r 1 :ı. g ı n davran ıssal boyutunun önemin i vurgulamaktad :t. r lar“ x«jci sendikası görüşmecilerine göre., işveren ta raf :ı. n :ı. n pa ::::ü n i te 1 i k ted i r ”Buna karşılık,, işveren taraf :ı. görüşmecileri isçi tarafına ait pazarlık tutumunun birleştirici olduğunu ileri sürmektedir,. Taraflar arasındaki görüş- farklılığına ragmen,, her ikisi de pazarlık ilişkilerini geliştirme iste'3i içerisindedir,,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although earlier theories had wleved collective bargaining in basically economic terms, the behavioral t heory emphasi zed i n ter personel and i n terg roup behavior“ The WALTON and Mc KERB. IE Theory represents the most detailed idenf ication of behavioural and procedural variables associated with collective bargaining.. The four aspects ( d i s t r i bu t i ve ba rg a i n i n g ;! i n t eg r a t i ve ba r g a i n i rı g,, a 1 1 i tud i n a 1 s t ru ç tu r i n g an d i n t r ao rg arı i :?: a t i on a 1 ba rg a i n i n g ) of their theory refer to four major goals towards which strategy arid tactics are directed in negotiations.. In distributive bargaining the negotiator's goal is to divide a fixed sum in such a way that his side will receive the largest possible share. In the other words, d i s- 1 r i bu t i ve ba r g a i n i n g i s d i re c ted toward ma x i m i z i n g on e side's share of the fixed benefits,, In integrative bargaining the negotiator attempts to solve problems and i n c: r e a s e m u t u a 1 b e n e f i t s,, A 1. 1 i t u d i n a 1 b a r g a i rı i n g d e a I s w i t h the behavioral dimensions of the bargaining relationship.. I n t r ao r g an i :ı a t i on a I ba r g a i n i n g i n vo 1 ves a c h i ev i n g ag r eemerı t within one of the bargaining groups,, As a result of,, the distributive bargaining,, the i n teg ra t i ve ba rg a i n i n q., an d t he a 1 1 i tud i n a I s t ru c t r i n g bargaining directly relate the union and management ba rg a i n i ng t earns, w h i I e t he :i. n t r ao rg an i :?: a t i on a 1 ba rg a i n i n g subprocesses relate the bargaining teams to the! ir respective const! tuen cies ”In this sense, taking into consideration WALTON and NcKERSIE Theory which based on four subprocesses,, the relationship between labor union and management in negotiations was taken up in this thesis., After the therotical framework was drew up in thesis, the questionnaire which was directed to labor union and man ag emen t n eg o t i a to r s w ho pa r t i c i pa ted i n n eg o t i a t i on sess i on s i n i z m i r was a p p 1 i ed., The main conclusions of application are be low s The labor union and management's negotiators emphasises on the importance of the behavioral dimension of co 1 1 e c t i ve ba r g a i rı i n g.. According to labor union negotiator's,, management's bargaining attitute is distributive» In spite of this, management negotiator's is to put forward that labor union's bargaining attitute is integrative» Although there is a dilemma between labor union and management's opinion, all of them desire to improvement their bargaining relations,.