0-6 aylık bebeklerde anne sütü ile beslenmenin büyüme ve dışkılamaya etkisi
Effects of breastfeeding on growth and defecation among 0-6 months-old infants
  1. Tez No: 370025
  2. Yazar: KÜBRA ESİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma; 0-6 aylık bebeklerde anne sütü ile beslenmenin büyüme ve dışkılama özellikleri üzerine etkisini araştırmak ve ülkemizde bu konu ile ilgili standartlar oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalının, Sağlam Çocuk İzlem Polikliniği'nde Haziran 2010- Ocak 2011 tarihleri arasında 0-6 aylık 100 bebek ile yürütüldü. Ailelerin polikliniğe geldikleri gün yapılandırılmış anket formları doldurulup, bebeklerin antropometrik ölçümleri yapılıp kaydedildi. Bebeklerin son 24 saat içinde yaptıkları dışkıları alınıp, laboratuar ortamında incelendi. Bebeklerin %74'ü hergün dışkılarken, %26'sı hergün dışkılamamıştı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of breast feeding on growth and defecation patterns among 0-6 months-old infants and to standardize this issue in our country. The study was carried out at Well Child Clinic of the Istanbul Medical School in Istanbul University, between June 2010- January 2011 and included 100 infants aged 0-6 months. A structured questionnaire was filled on the day when families arrived at the Well Child Clinic and infants anthropometric measurements were carried out and recorded. Stools that infants passed in the last 24 hours were collected and analyzed in the laboratory. Seventy four percent of infants defecated daily while 26% did not.