6-12 yaş grubu çocuklarda kötü ağız alışkanlıklarının görülme sıklığı, okluzyon, temporomandibular eklem ve diş çürüğü üzerine etkileri
Prevalence and effect on dental occlusion, temporomandibular joint and dental caries of deleterious oral habits on children of age of 6-12 years
- Tez No: 370035
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR TANBOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dentofasiyal yapılar üzerindeki hasarların geri dönülmez hale gelmesini önlemek açısından, karışık dişlenme döneminde kötü ağız alışkanlıklarının farkedilmesi ve durdurulması önemlidir. Amaç: Türk toplumunda karışık dişlenme dönenmindeki çocuklarda kötü ağız alışkanlıklarının görülme sıklığının, okluzyon parametreleri, temporomandibular eklem ve diş çürükleri ile arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: İstanbul'un Sarıyer, Beşiktaş ve Gaziosmanpaşa ilçelerinden rastgele seçilen okullarda, çalışma kriterlerine uygun 6-12 yaş aralığında bulunan 840 çocuk taranmıştır. Çalışmada Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Derneği'nin bildirgesine ve yayınlanmış çalışmalara göre belirlenen parmak emme, dudak emme, dil itme, ön kol ısırma, ağız solunumu, yabancı cisim ısırma, tırnak yeme ve bruksizm alışkanlıkları incelenmiştir. Hazırlanan çalışma formuna araştırma için gerekli bilgiler ve klinik muayene sonuçları kaydedilmiştir. Bulgular ve sonuçlar: Kötü ağız alışkanlığı prevalansı %54,9 olarak belirlenmiş, en fazla tırnak yeme (%29,8), en az dil itme (%1,2) ve ön kol ısırma (%1,2) alışkanlığı tespit edilmiştir. Kızlarda erkeklere göre daha fazla kötü ağız alışkanlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important to recognize and intercept these oral habits for prevent irreversible harms on dentofacial structures. Purpose: To determine the prevalence of deleterious oral habits, malocclusion parameters, signs and symptoms of temporomandibular disorders and dental caries index among Turkish children in mixed dentition, and compare their relationship to one another. Material and method: The present study was carried out at 840 schoolgoing children between 6 and 12 years of age who attended in randomly selected elementary schools at Sarıyer, Besiktas and Gaziosmanpasa towns in Istanbul, Turkey. This study investigated the oral habits include digit sucking, lip sucking, tongue thrust, forearm sucking, mouth breathing, habit of biting on objects, nail biting and bruxism. Results and conclusions: The results showed that the prevalence of deleterious oral habits was %54,9. Nail biting was the commonest habit (%29,8) while tongue thrust (%1,2) and forearm sucking (%1,2) were the least habits. Deleterious oral habits were more common in girls than boys.