Enürezis nokturnalı okul çağı çocuklarında (6-12 yaş) pediyatrik uyku anketi ile uykuda solunum bozukluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of sleep breathing disorders in school age children (6-12 years old) with enurezis nocturnal with pediatric sleep questionnaire
- Tez No: 870037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÖZGÜRHAN, DR. EBRU BURCU DEMİRGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Enürezis nokturna, çocukluk çağının sık karşılaşılan ve olumsuz psiko-sosyal etkileri olan bir sağlık sorunudur. Primer enürezis nokturnanın uyku bozuklukları ile ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Uyku bozukluğu olan çocukların fizyolojik, psikolojik ve sosyal problemler yaşaması muhtemeldir dolayısı ile tanıda ve tedavide yaşanan gecikmeler bu sorunların artmasına neden olabilir. Çalışmamızda primer monosemptomatik enürezis nokturna tanılı, 6-12 yaş arası çocuklarda Pediyatrik Uyku Anketi'ni kullanarak uykuda solunum bozukluğu varlığını ve sıklığını araştırmayı amaçladık. Aynı zamanda enürezis nokturnalı çocuklarda, bu duruma etki edebilecek sosyodemografik, ailesel faktörler gibi diğer faktörlerin de etkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 01.03.2023 - 01.12.2023 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Nefroloji polikliniğine başvuran primer monosemptomatik enürezis nokturna tanısı alan 6-12 yaş arası hastalar ve aynı yaş grubunda sağlıklı kontrol grubu üzerinde yapılmıştır. Bütün katılımcıların yaş, cinsiyet bilgileri, boy, kilo, vücut kitle indeksi ölçümleri, anne-baba eğitim durumu, anne-baba çalışma durumu ve gelir düzeyi, evde yaşayan kişi sayısı, kardeş sayısı, ailede enürezis nokturna öyküsü, tuvalet eğitimi yaşı gibi paremetreler ve tıbbi özgeçmişleri sorgulanarak kayıt altına alınmıştır. Tüm katılımcılara uykuda solunum bozukluğu varlığını araştırmak için Pediyatrik Uyku Anketi uygulanmıştır. Pediyatrik Uyku Anketi puanı >8 olanlar uyku kalitesi kötü-olası uykuda solunum bozukluğu olarak ve
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to investigate the presence and frequency of sleep-disordered breathing in children aged 6-12 years, diagnosed with primary monosymptomatic enuresis nocturna, using the Pediatric Sleep Questionnaire. We aimed to investigate the effects of other factors such as sociodemographic and familial factors that may affect this condition and possible risk factors in children with nocturnal enuresis, in comparison with the healthy control group of the same age group. Materials and Methods: This study was conducted on children aged 6-12 years old, diagnosed with primary monosymptomatic enuresis nocturna, who admitted to the Istanbul Training and Research Hospital Pediatrics and Pediatric Nephrology outpatient clinic at 01.03.2023 and 01.12.2023 and a healthy control group in the same age group. Parameters such as age, gender, height, weight, body mass index, parents' education level, parents' employment status and income level, number of family members living at home, number of siblings, family history of enuresis nocturna, toilet training age and medical histories of all participants were examined and recorded. The Pediatric Sleep Questionnaire was applied to all participants to investigate the presence of sleep-disordered breathing. Those with a Pediatric Sleep Questionnaire score of 8 were grouped as having good sleep quality. Comparisons and statistical analyzes were made between the patient group and the healthy control group. Results: Hundred children with nocturnal enuresis were included as a patient group and 100 healthy children as a control group. 45.5% (n=91) of the patients were female and 54.5% (n=109) were male. The mean age of the patient group was 9.34±1.84 years and that of the control group was 9.50±1.93 years.