Deneysel nötropenik rat modelinde sistemik kandida enfeksiyonu üzerine ankaferd blood stopper (ABS) etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of ankaferd blood stopper(ABS)on experimental neutropenic rat model with systemic candida infection
- Tez No: 370036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YETKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hematolojik malignite hastalarında gelişen febril nötropenik ataklar hastanede yatış gerektirebilen ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir komplikasyondur. Fırsatçı mikroorganizmalar arasında yer alan Candida albicans nötropenik hastalarda yüzeyel enfeksiyonlardan çoklu organ tutulumuna kadar ilerleyebilen klinik tablolara yol açmakta ve önemli bir morbidite ve mortalite etkeni olmaktadırlar. Antifungal ilaçlara karşı artan direnç sıklığı ve mevcut yan etkiler antifungal tedavi alanında yeni seçeneklere ihtiyaç duyurmaktadır. Bu amaçla çeşitli bitkilerden elde edilen preparatların yeni antifungaller olarak kullanılımıyla ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Ankaferd Blood Stopper (ABS) Thymus vulgaris (kekik), Glycyrrhiza glabra (meyan kökü), Vitis vinifera (asma), Alpinia officinarum (havlıcan) ve Urtica dioica (ısırgan otu) bitkilerinin standardize karışımından oluşturulmuş bir üründür. Türk hekimliğinde hemostatik ajan olarak kullanılmakta olan ABS'nin in vitro olarak aktif antibakteriyel ve antifungal etkinliğinin olduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızda ABS'nin in vivo ortamda kandida enfeksiyonu üzerine olan histopatolojik etkinliği incelenmiştir. Bu amaçla 24 adet rat siklofosfamid enjeksiyonu ile nötropenik hale getirildi. Ardından intraperitoneal olarak candida albicans inoküle edilerek sistemik kandida enfeksiyonu oluşturuldu.12'şer iki gruba ayrılan ratlardan bir gruba oral ABS solüsyonu verilirken diğer gruba oral serum fizyolojik verildi. Yedi günün sonunda sakrifiye edilen ratların karaciğer, akciğerler ve böbrekleri çıkarılarak patolojik olarak incelendi. Çalışma sonucunda ABS alan ve almayan grupların sistemik kandida enfeksiyonu sonrası organ histopatolojik bulguları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır ( p>0,05).Ankaferd Blood Stopper'in in vitro çalışmalarda antimikrobiyal etkinliği rapor edilmesine rağmen bu çalışmada gruplar arasında belirgin fark olmaması ABS'nin yeterli dozda verilememiş olması ve yeterli kan/serum konsantrasyonun sağlanamamış olmasına bağı olabileceği düşünüldü. Ayrıca ratlarda kemoterapiye bağlı gastrointestinal mukoza harabiyeti oluşmuş olabileceğinden oral yolla verilen ABS'nin yeterli biyoemiliminin olmamış olabileceğini de düşündürmüştür. Ankaferd Blood Stopper'in in vivo antimikrobiyal etkinliğini incelemek amacıyla ABS'nin farmakokinetik ve farmokodinamik yönden de değerlendirilebilineceği daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Febrile neutropenic episodes in patients with hematologic malignancy is a serious complication that can require hospitalization and can lead to death. An opportunistic microorganisms Candida albicans may leads to manifestations of superficial infection to multiple organ involvement in neutropenic patients and cause morbidity and mortality. Resistance against antifungal drugs and adverse effects of antifungals lead to need for new options in antifungal therapy. For this reason there is a lot of new studies about the usage of plant extracts as antifungal preparations. Ankaferd Blood Stopper (ABS) is a product formed from a standardized mixture of Thymus vulgaris (thyme), Glycyrrhiza glabra (licorice), Vitis vinifera (grapevine), Alpinia officinarum (galanga) and Urtica dioica (stinging nettle). Ankaferd Blood Stopper is used as a hemostatic agent in Turkish medicine and antibacterial and antifungal activity have been demonstrated in several in vitro studies. Our study investigated histopathological effects of ABS on in vivo candida infection. 24 rats became neutropenic by cyclophosphamide injection. After that c. albicans inoculated intraperitoneally and systemic candida infection created. Rats divided into two group. Oral ABS solution was given to first group and oral saline was given to other group. At the end of seven days the rats were sacrificed, the liver, lungs and kidneys were removed and examined pathologically. At the end of the study we found that there was no statistically significant difference between two groups histopathologic findings of organs after systemic candida infection (p> 0.05).Antimicrobial activity of ABS in vitro studies have be reported. But in our study there was no statistically significant differences between the groups. This may result from inadequate dosage and blood / serum concentrations of ABS. In addition, we suggest that the gastrointestinal mucosa injury of rats due to chemotherapy may cause insufficient absorption of oral ABS. In order to examine the in vivo antimicrobial efficacy of ABS we need more extensive studies to evaluate the pharmacokinetics and pharmacodynamics of ABS.