Ateş şikâyetiyle çocuk acil polikliniğine getirilen çocuklarda bakteriyemi sıklığının araştırılması ve bakteriyemi ile ilgili serum parametrelerinin değerlendirilmesi
The emergency department wi̇th fever investigation of children raised in children bacteremia frequency and evaluation of serum parameters related bacteremia
- Tez No: 370038
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve Amaç: Yaptığımız bu çalışmada amacımız, Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Acil Polikliniği'ne Temmuz 2012 ve Ekim 2013 tarihleri arasında yüksek ateş şikâyeti ile getirilmiş ve kan kültürü alınmış çocuklarda bakteriyemi sıklığını araştırmak, bakteriyemi ile ilgili çalışılmış olan serum parametrelerini (lökosit sayısı, CRP, SAA, TNFα, IL-6 ) değerlendirerek kan kültürü sonuçları beklenirken bakteriyemi riski olan hastaları tespit edebilmek, uygun klinik uygulama ve tedavi yaklaşımında bulunulabilmesine ve komplikasyon riskinin düşürülmesine fayda sağlayabilmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Temmuz 2012 ile Ekim 2013 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi, Turgut Özal Tıp Merkezi Hastanesi, Çocuk Acil Polikliniği'ne yüksek ateş şikâyeti ile başvuran ve kan kültürü alınmış olan 380 hasta alındı. Çalışmaya dâhil edilen hastaların dosya kayıtlarından kan kültürü, gönderilmişse boğaz ve idrar kültürü, akut faz reaktanları (WBC, CRP, IL-6, TNFα, SAA) sonuçlarına ulaşılarak, akut faz reaktanları ile kültür sonuçları arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Hastaların 158'i (%42) kız, 222'si (%58) erkek hastaydı. Kız/erkek oranı 0,7 idi. Yaşları 1 ay ile 203 ay arasında değişmekteydi. Ortalama yaş 56 ay; ortanca yaş 46 ay olarak bulundu. Gönderilen kan kültürlerinin 22'sinde üreme saptandı. Hastaların bakteriyemi sıklığı %5,7 olarak tespit edildi. Kan kültüründe üremesi olan ve olmayan hastalar akut faz reaktanları açısından karşılaştırıldığında 2 grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunmadı. Çalışmaya dâhil edilen hastaların bir kısmından gönderilen idrar kültürü sonuçları değerlendirilip, üremesi olan ve olmayan hastalar akut faz reaktanları açısından karşılaştırıldıklarında iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunmadı. Yine çalışmaya dâhil edilen hastaların bir kısmından gönderilen boğaz kültürü sonuçları değerlendirildiğinde, üremesi olan ve olmayan hastaların WBC, IL-6, TNFα, SAA sonuçları arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunmadı. Boğaz kültüründe üremesi olan ve olmayan hastaların CRP sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,003). Kültür sonuçları kümülatif olarak değerlendirildiğinde herhangi bir kültürde üremesi olan ile olmayan arasında WBC, IL-6, TNFα, SAA sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Aynı gruplar arasında CRP sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,003). Sonuç: Çalışma grubumuzdaki bakteriyemi sıklığı %5,7'dir. Bakteriyemiyi öngörmede WBC, CRP, IL-6, TNFα ve SAA'nın kısıtlı olduğu görüşündeyiz. Boğaz kültüründe üremesi olan hastaların CRP değeri, üremesi olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı saptandığından, orofarenks ve/veya tonsillerde enfeksiyon bulgusu olan hastalarda CRP pozitifliği bakteriyel enfeksiyon olasılığını düşündürmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aims of this study were to investigate bacteremia frequency of children who came to Turgut Özal Medical Center Pediatric Emergency Department with complaint of fever between June 2012 and October 2013, to determine the patients having the risk of bacteremia while waiting for the results of blood culture by evaluating the serum parameters of bacteremia (the number of leucocyte, CRP, SAA, TNFα, IL-6), and to decline the risk of complication with suitable clinic application and modality. Appliance and Method: The sample group of the study was 380 patients who came to İnönü University, Turgut Özal Medical Center Hospital Pediatric Emergency Department with complaint of fever and whose blood cultures were taken. From the file records of these patients the results of their blood cultures, throat and urine cultures (if sent), and acute phase reactants were taken, (WBC, CRP, IL-6, TNFα, and SAA) and the relation between acute phase reactants and culture results were studied. Findings: 158 (%42) of the patients were female and 222 (%58) of them were male. The rate of male/female was 0, 7. Their ages were between one month and 203 months. Average age was found as 56 months and median age as 46 months. In 22 of sent blood cultures reproduction was stated. Patients' frequency of bacteremia was identified as %5,7. When the patients who have and don't have reproduction in blood culture are compared in terms of acute phase reactants; statistically no meaningful correlation between two groups was found. When urine culture results of some patients evaluated, reproductive and non-patients when compared in terms of acute phase reactants There was no statistically significant relationship between the two groups. Again when throat culture results of some patients evaluated, no significant correlation was found statistically between the patients who have and don't reproduction from the point of WBC, IL-6, TNFα, SAA. A significant difference (p= 0,003), in CRP results of the patients who have and don't have throat culture reproduction, was stated. When culture results are evaluated in a cumulative way, statistically no significant difference was found between the patients who have and don't have reproduction in any culture with regard to WBC, IL-6, TNFα, and SAA. Statistically significant difference was found in the CRP results of the same group. (p=0,003). Result: CRP rate of the patients who have reproduction in throat culture is found statistically significant when compared with the patients who don't have reproduction in throat culture, that's why the positive CRP results of patients having infection findings in oropharynx and/or tonsils should be thought as the probability of bacterial infection.