Diş hekimliği CAD/CAM sistemlerinde kullanılan ıntraoral ve ekstraoral ölçümleme işlemlerinin netliğinin karşılaştırılması
Evaluation of the accuracy of extraoral and intraoral scanning methods in dental CAD/CAM systems
  1. Tez No: 370051
  2. Yazar: ANLA AKATA BACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ÇETİN SEVÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Diş hekimliğinde estetiğe olan ilginin artmasıyla birlikte yaygın bir uygulama alanı bulan tam seramik restorasyonların üretiminde, bilgisayar destekli dizayn (Computer Aided Design - CAD) ve bilgisayar destekli üretim (Computer Aided Manufacturing - CAM) esaslı sistemler kullanılmaktadır. Geçmişten günümüze birçok araştırmacı, CAD-CAM sistemleri ile üretilen restorasyonların netliği hakkında araştırmalar yapmıştır ancak literatürde CAD-CAM sistemlerine ait tarama cihazlarının netliğinin değerlendirilmesi hakkında yeterli miktarda çalışma mevcut değildir. CAD-CAM sistemlerinde tarama cihazları ile dijital ölçümlerin yapılması, dizayn ve aşındırma ile devam edecek olan üretim prosedürünün ilk aşamasıdır. Dolayısıyla dijital ölçüm cihazlarının net ve eksiksiz ölçümler yapabilmesi, restorasyonun başarısı açısından son derece önemlidir. Çalışmamızda, 3 farklı koniklik açısı (6, 12 ve 22 derece) ile hazırlanan kuron preparasyonu ve 2 farklı koniklik açısı (6 ve 10 derece) ile hazırlanan inley preparasyonu modelleri, Hint-Els ve Cerec sistemlerinin ekstraoral ve intraoral tarayıcıları kullanılarak görüntülenmiş ve çalışma grubu görüntüleri elde edilmiştir. Bu görüntüler, ATOS II SO optik tarayıcısı ile modellerin taranması sonucu elde edilen kontrol grubu görüntüleri ile, optik tarayıcının özel programı kullanılarak üst üste getirilmiş ve netlikleri değerlendirilmiştir. Hint-Els ve Cerec sistemlerinin ekstraoral ve intraoral ölçüm yöntemleri karşılaştırıldığında, intraoral ölçüm yönteminin netliği, ekstraoral yönteme göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir (p< 0.001). Görüntülerin netliği, modellerin koniklik açılarına göre karşılaştırıldığında, her iki sistemin intraoral ölçüm yönteminde de koniklik açısı arttıkça, görüntülerin netliği artmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, intraoral ve ekstraoral dijital ölçü yöntemlerinin etkinliğinin değerlendirildiği klinik çalışmalar yapılmalıdır.Anahtar Kelimeler : CAD-CAM, Ölçü, Dijital, Netlik, İn-vitro
Özet (Çeviri)
Recent advances in all ceramic restorations and dental esthetics have led the development of computer aided design (CAD) and computer aided manufacturing (CAM) systems in dentistry. Many researches have been made about the accuracy of CAD-CAM manufactured restorations, however little is known about the accuracy of CAD-CAM system?s scanning devices. The initial step of a dental CAD-CAM system is digital scanning and this step is followed by design and manufacturing. Therefore the success of these restorations strongly depends on the accuracy and the precision of the scanning devices. In this study; 3 crown preparation models with different taper angles (6,12,22) and 2 inlay cavity preparation models with different taper angles (6,10) were scanned by Hint-Els and Cerec CAD-CAM systems?, intraoral and extraoral scanners and three dimensional images of the models have been obtained by this procedure. These three dimensional images have been superposed by a specialized software with the control group images which were scanned by optical industrial scanner ATOS II SO. Deviations in the study group images have been calculated by the specialized software and the accuracy of the scanning methods have been evaluated. Results of the study showed that; the accuracy of intraoral scanning method is statistically significant than the accuracy of extraoral scanning method for both CAD-CAM systems (p< 0,001). When the accuracy of the images have been evaluated by the comparison of different taper angles, it can be stated that; the accuracy of the images improves with the increasing taper angles. Due to the results of the study, moreover clinical researches have to be conducted in order to investigate the efficiency of intraoral and extraoral scanning methods.