Bilgisayar destekli iki farklı artikülasyon kayıt yöntemi ile alınan sentrik okluzyon verilerinin karşılaştırılması
Comparison of sentric occlusion data obtained from two different computer-assisted articulation recording methods
- Tez No: 647395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVŞEN TAMAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu in vivo çalışmanın amacı; sentrik okluzyonda elde edilen veriler kullanılarak T-Scan okluzal analiz sistemi ve CEREC Omnicam yazılımı dahilindeki okluzal analiz modunun hassasiyet düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç-Yöntem: Çalışmada, T-Scan okluzal analiz sistemi ile esas olarak restorasyon tasarımı ve üretiminde kullanılan ve yazılım programı dahilindeki okluzyon modu ile okluzal analiz yapan bir CAD/CAM sistemi olan CEREC Omnicam sistemi kullanıldı. Her iki sistemde de temas yeri ve yoğunluğu verileri; kırmızı-mavi aralığındaki renk skalasına ait renk kodları ile belirtilmektedir. İntraoral ve ekstraoral muayeneler sonucu sağlıklı olduğu tespit edilen, 18-25 yaş grubu 20 kadın 20 erkek bireyden sentrik okluzyon kayıtları alındı. Alınan kayıtlar .jpeg formatında kaydedilerek Adobe Photoshop CS6 programına aktarıldı. Kırmızı (sıkı temas), yeşil (yoğun temas) ve mavi (hafif temas) renkler değerlendirmeye alındı. İstatistiksel olarak, sistemlerin birbirleriyle karşılaştırılması için Bağımsız Örneklem T-Testi ve cinsiyetlerin karşılaştırılması için Tek Örneklem T-Testi kullanıldı (α=0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonucunda, değerlendirilen tüm renklerin ortalama piksel sayılarının toplamı kadınlarda T-Scan ve CEREC Omnicam'de sırasıyla 31296,6 ve 15745; erkeklerde ise sırasıyla 39812,3, 17462,3'tür. Her iki sistemde de, en çok mavi renkli temas bölgesi görülmüştür. Test edilen tüm renklerde, hem kadınlarda hem erkeklerde T-Scan ile daha fazla temas kaydedilmiştir ve tüm renklerde iki sistem arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Her iki sistemle de kaydedilen temas alanları, erkeklerde kadınlara göre belirgin olarak daha fazladır. Erkeklerde T-Scan'de %27, CEREC Omnicam'de ise %11 daha fazla temas alanı kaydedilmiştir. T-Scan hafif temasların teşhisinde bile hassas bulunmuşken, CEREC Omnicam yalnızca sıkı temasların teşhisinde hassas bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vivo study was to compare the sensitivity levels of the T-Scan occlusal analysis system and occlusal analysis mode of CEREC Omnicam system by using the data obtained in the centric occlusion. Material-Method: In the study, T-Scan occlusal analysis system and CEREC Omnicam system, which is a CAD/CAM system that mainly used in restoration design and production and performs an occlusal analysis with the occlusion mode within the software programme, were used. In both of two systems, contact densities are shown with same color codes; which are in the scale between blue and red. Centric occlusion records were taken from 20 famale and 20 male person between 18-25 ages, who were found healty after intraoral and extraoral examinations. Records were saved as .jpeg format and transferred to Adobe Photoshop CS6 program. Red (tight contact), green (dense contact) and blue (light contact) colors were evaluated. In statistically comparison the differences between the systems, Independent Sample T-Test and, in statistically comparison between the genders, One Sample T- Test were used (α = 0.05). Result: As a result of our study, the total numbers of pixels of all colors which are evaluated with T-Scan and CEREC Omnicam in females 31296,6 and 15745 respectively; in males 39812,3 and 17462 respectively. In both systems, the blue contact area is the most seen. For all colors tested, T-Scan recorded more contact than those of CEREC Omnicam in both genders and statistically significant difference was found between two system for all colors. In both systems, recorded contacts are significantly higher in men than in women. Compared with women, 27% more contact area was recorded in men with T-Scan and 11% more with CEREC Omnicam was obtained. While T-Scan was found sensitive even in the diagnosis of light contacts, the CEREC Omnicam was found sensitive only in the diagnosis of tight contacts.