Farklı şekillendirme tekniklerinin oval kök kanallarındaki etkinliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Evaluation of the efficacy of different instrumentation techniques in oval shaped root canals
- Tez No: 370057
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL KÜÇÜKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, modifiye Bramante yöntemi kullanılarak, güncel nikel-titanyum döner alet sistemlerinden ProTaper (PT) ve HERO Shaper (HS) ile el aletlerinin (EA), oval kök kanallarındaki şekillendirme etkinliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda kullanılan 60 adet tek köklü ve oval kanallı alt küçük azı dişi, benzer şekilde üç deney grubuna ayrılmıştır (n=20). Her dişten apikal, orta ve kuronal olmak üzere üçer adet yatay kök kesiti alınmıştır. Toplam 180 adet kök kesitinden stereo mikroskop altında alınan dijital fotoğraflar, Adobe Photoshop CS4 programı kullanılarak çakıştırılmıştır. Program yardımıyla kanalın şekillendirme öncesi ve sonrası alan, çevre ve dairesellik değerleri piksel olarak hesaplanmıştır. Kruskal Wallis ve Dunn's çoklu karşılaştırma testleri kullanılarak verilerin istatistiksel analizi yapılmıştır. Deney grupları, kesit düzeyinde kendi içlerinde değerlendirildiklerinde; bütün gruplarda tüm kesit düzeylerinde, şekillendirme öncesine kıyasla, şekillendirme sonrasındaki alan, çevre ve dairesellik değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı saptanmıştır (p=0,0001). Bütün gruplar apikal, orta ve kuronal kesit düzeyinde birbirleriyle karşılaştırılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Deney grupları kesit toplamında değerlendirildiklerinde; PT ve EA grupları arasında kanal alanı toplam fark değeri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0,552). PT grubunun kanal alanı toplam fark değeri, HS grubununkinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,002). EA grubununki de, HS grubununkinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,0001). PT ve EA grupları arasında kanal çevresi toplam fark değeri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0,365). PT grubunun kanal çevresi toplam fark değeri, HS grubununkinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,004). EA grubununki de, HS grubununkinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,003). Dairesellik toplam farkı açısından, hiçbir deney grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,886).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the efficacy of two current nickel-titanium rotary systems ProTaper (PT) and HERO Shaper (HS) or hand files (EA) in oval-shaped root canals using modified Bramante technique. 60 single-rooted and oval-shaped mandibular premolars were assigned into three homogeneous experimental groups (n=20). Each root was sectioned horizontally into three parts as apical, middle and coronal segments. The digital photographs of overall 180 cross-sections were taken under stereo-microscope, and these were superimposed using Adobe Photoshop CS4 programm. This program aided to calculate the pre- and post-instrumentation canal area, perimeter and circularity values in terms of pixels. The statistical analyses were made using Kruskal Wallis and Dunn?s multiple comparison tests. When all experimental groups were statistically analyzed at each level of cross-sections individually, post-instrumentation values of canal area, perimeter and circularity showed significant increases as compared to those of pre-instrumentation values at all apical, middle and coronal levels (p=0,0001). Experimental groups were then compared with each other at each of the three levels, and the data were statistically analyzed. When experimental groups were statistically analyzed on the basis of combination of the three levels as a whole, no significant difference was found between PT and EA groups with regard to total difference value of canal area (p=0,552). This value of PT group was significantly higher than that of HS group (p=0,002) while this value of EA group was significantly higher than that of HS group (p=0,0001). PT and EA groups showed no statistically significant difference with regard to total difference value of canal perimeter (p=0,365). This value of PT group was significantly higher than that of HS group (p=0,004) while this value of EA group was significantly higher than that of HS group (p=0,003). No statistically significant difference was found among the experimental groups with regard to total difference value of canal circularity (p=0,886).