Kök kanal duvarlarından kök kanal dolgu materyallerinin uzaklaştırılması sırasında kullanılan farklı aktivasyon sistemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of different activation systems for removal of root canal filling materials from root canal walls
  1. Tez No: 844462
  2. Yazar: ZEYNEP SENA GÜNGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN TÜFENKÇİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma, oval şekilli kanallardan Bioserra biyoseramik patını; geleneksel iğne irrigasyonu (Gİİ) ile EDDY (ED), EndoActivator (EA), pasif ultrasonik irrigasyon (PUI) ve XP-Endo Finisher R (XP-FR) aktivasyon tekniklerinin uzaklaştırma etkinliklerini SEM ile karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 60 adet insan mandibular premolar dişi kök boyu 14 ± 1 mm olacak şekilde dekorone edildikten sonra, kök kanalı R25 (25/.08) ile şekillendirilmiştir ve biyoseramik pat ve gutta-perka ile doldurulmuştur. 2 ay süre ile bekletilen numunelerde, PTUR D1 (30/.09) ve D2 (25/.08) ile kök kanalları boşaltıldıktan sonra R40 (40/.06) eğesi ile son şekilendirme yapılmıştır. Numuneler rastgele 5 gruba ayrılmıştır ve irrigasyon aktivasyon teknikleri uygulanmıştır. Hassas kesme cihazı ile longitudinal olarak ikiye ayrılan numunelerin bir yarısı seçilerek kökün apikal, orta ve koronal bölgeleri SEM altında incelenmiştir. İstatistiksel analizde, Shapiro-Wilks ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study was to evaluate the efficacy of supplemenatary techniques with needle irrigation (NI), EDDY (ED), EndoActivator (EA), passive ultrasonic irrigation (PUI) and XP-Endo Finisher R (XP-FR) in removing residual filling materials (Bioserra BC Sealer) from oval-shaped root canals during non-surgical endodontic retreatment. Material and Methods: Sixty human mandibular premolar teeth were initially prepared with a R25 instrument and filled with gutta-percha points and bioceramic sealer. The samples were kept for 2 months. Initial filling material removal was performed with PTUR D1 (30/.09) ve D2 (25/.08) and root canals were final shaped with R40 instrument. The samples were randomly divided into 5 groups and irrigation activation techniques were applied. One half of the samples, which were divided into two longitudinally with a precision cut-off machine, was selected and the apical, middle and coronal regions of the root were examined with SEM. Statistical analyses were performed using Shapiro-Wilks and Kruskal Wallis.