Oval kesitli kanalların farklı şekillendirme ve dolgu teknikleri ile doldurulma etkinliğinin incelenmesi
Assesment of effectiveness of different shaping and filling techniques in oval-shaped root canals
- Tez No: 365440
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET GENÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu çalışmada, oval şekilli kanallarda farklı şekillendirme ve dolgu teknikleri kullanılarak tekniklerin etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada oval kanal varlığı tespit edilmiş 150 adet çekilmiş tek köklü premolar diş kullanılmıştır. Step-back tekniği ve Reciproc döner alet sistemi kullanılarak şekillendirilen dişler 5 gruba ayrılarak kerr kanal patı ile beraber lateral kondensasyon, Microseal, Sistem B, Obtura ve Soft-Core teknikleri kullanılarak doldurulmuştur. Dişler 1 hafta %100 nemli ortamda bekletildikten sonra sünger kalıplara apexleri aynı sevide olacak şekilde gömülmüştür. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile tüm numunelerin aksiyal, sagital ve koronalden görüntüleri elde edilmiştir. Aksiyalden elde edilen görüntülerde her numuneden OnDemand3D-App software programı ile apikal, orta ve koronalden kesitler alınmıştır. Bu kesitlerde kanal dolgusu (güta-perka + pat) ve boşluk alanların yüzdeleri hesaplanıp istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study, was to compare the effectiveness of the different shaping and filling techniques in the oval shaped root canals. Methodology: 150 single-root premolar extracted and revealed presence of oval canal were used in this study. The roots were instrumented by using Reciproc system and Step-Back technique and then specimens were randomly divided into five groups and obturated by using lateral condensation, Microseal technique, Obtura, System B and Soft-Core technique with Kerr root canal sealer. Then the teeth were stored for 7 days at room temperature and %100 humidity, and embedded in foam mold. After that axial, sagittal, coronal scans were obtained using cone-beam computed tomography, OnDemad3D-App software program was used to measure the volume percentage of gutta-percha and sealer and void percentage in the coronal, middle, apical thirds of each canal.