Farklı yüzey işlemleri ve bağlantı ajanlarının metal-indirekt laboratuvar kompozit bağlantısı üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of different surface treatments and bonding agents on the bonding of metal-i̇ndirect laboratory composite materials
  1. Tez No: 370059
  2. Yazar: EDA ZEYNEP ÖZBEK KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİRE DEĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çalışmamızda metal alaşımı olarak klinik kullanımı yaygın Co-Cr alaşımı kullanıldı. 200 örneğin yarısına döküm esnasında retansiyon incisi uygulanırken, diğer yarısına zımparalama işlemi yapıldı. Retansiyon incili ve zımpara uygulanmış Co-Cr örnekler 5 alt gruba ayırılarak ilk gruptaki örneklerin yüzeylerine herhangi bir işlem uygulanmazken diğer gruplarda; kumlama, kumlama ve Metal primer II (GC Co., Tokyo, Japan), kumlama ve Metal photo primer (Shofu, Kyoto, Japan), Rocatec tribokimyasal silika kaplama sistemi (3M ESPE, Seefeld, Germany) uygulandı. Tüm örneklere Gradia opaker ve Gradia indirekt laboratuar kompoziti (GC Co., Tokyo, Japan) uygulandı. Her bir alt grupta örneklerin yarısına termal siklüs yapılırken, diğer yarısına herhangi bir işlem yapılmadı. Makaslama bağlantı kuvvetleri üniversal test cihazı ile ölçüldü. Elde edilen veriler; gruplar arası karşılaştırmalarda Anova tek yönlü varyans analizi (One-way Anova), alt grupların karşılaştırmalarında Post Hoc Tukey HSD testi, ikili grupların karşılaştırmasında Student t testi istatistiksel yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Kopma yüzeyleri ise SEM ile incelenerek kopma yüzeylerine ait görüntüler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In this study Co-Cr alloy is used which has a wide usage in clinical studies. 200 alloy discs (Co-Cr) were prepared, half of the specimens were prepared with retention beads and the other half was grind. All test specimens were divided into 5 groups; sandblasted, sandblasted and Metal primer II (GC Co., Tokyo, Japan), sandblasted and Metal photo primer (Shofu, Kyoto, Japan), Rocatec tribochemical silica coating system (3M ESPE, Seefeld, Germany) are used for each group. Moreover, Gradia opaque and Gradia indirect laboratory composites (GC Co., Tokyo, Japan) were applied to all groups. Half of the specimens are subjected to thermal cycles after the application of Gradia opaque and Gradia indirect laboratory composites. Shear bond strength of each specimen was tested in an universal testing machine and fractured specimens were examined with SEM.