Farklı porselen türlerinde, asitle pürüzlendirme ve silan bağlantı ajanlarının rezin siman-porselen bağlantı kuvvetleri üzerine etkileri
The Effects of acid etching and silane coupling agents on the bond strenght of resin cement-porcelain, when used with different types of porcelain
- Tez No: 48680
- Danışmanlar: PROF.DR. CİHAN AKÇABOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
60 ÖZET Bu çalışmada, laminate veneer, inley, onley gibi metal desteksiz porselen restorasyonlarda kullanılan porselen sistemlerinin, rezin simanla olan bağlantı kuvveti üzerinde, farklı yüzey işlemlerinin etkinliği mcelenmiştir. Bu amaçla 7x 9x 2 mm boyutlarında, diktörtgenler prizması şeklinde feldspatik türde Ceramco II ve cam seramik türde IPS Empress porselenden toplam 64 adet standart deney örnekleri hazırlanmıştır. Bu örnekler farklı yüzey işlemleri için gruplara ayrılmış ve kontrol amacıyla bir gruba hiç bir işlem uygulanmamıştır. Diğer gruplara, asitle püriizlendirme ve silan bağlantı ajanı yüzey işlemleri tek tek ve birlikte uygulanmıştır. Yüzey işlemlerinden sonra, tüm örneklere aynı yöntemle saydam PVC silindirle kompozit rezin uygulanmıştır. 72 saat bekletildikten sonra, tüm örneklerin porselen-kompozit rezin bağlantı kuvvet değerleri Hounsfıeld Tensometre' sinde makaslama kuvvet testleriyle ölçülmüştür. Her iki porselen grubunda da sadece silan bağlantı ajanı kullanılan ve sadece asitle pürüzlendirilen porselen yüzeyinin kompozit rezinle arasındaki bağlantı kuvvet değerlerinde artış görülmüştür. Silan bağlantı ajanı uygulanan porselen yüzeyine oranla, asitle pürüzlendirilen porselen yüzeylerinin, kompozit rezinle daha kuvvetli bağlar oluşturduğu tespit edilmiştir. Asitle püriizlendirme ve silan bağlantı ajanının her ikisinin de uygulandığı porselen yüzeylerinin, en yüksek porselen-rezin bağlantı kuvveti değerleri verdiği saptanmıştır.61 Sonuçlar, her iki yüzey işleminin birlikte kullanılreasıyla elde edilen bağlantı kuvvetinin, porselenlerin kendi koheziv gücünden fazla olduğunu göstermiştir. Ayrıca Ceramco Il'ye kıyasla EPS Empress'in rezine olan bağ gücünün yüzey işlemlerinden daha az etkilendiği ve daha düşük bağlantı kuvvetleri oluşturduğu göriilmüştür. Mann Whitney U Testi analiz yöntemiyle değerlendirilen sonuçlar arasındaki fark, istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY In this study, the effect of different surface treatments on the bond strength of the composite resin and porcelain systems such as laminate veneer, inlay, onlay was investigated. Tor this purpose, sixty-four specimens with dimensions 7*9x2 mm, were fabricated from feldspatic Ceramco II and glass ceramic IPS Empress. These specimens divided into groups for different surface treatments. No surface treatment was applied to one of the groups chosen as control. The silane coupling agent application and acid etching were applied to the other groups both individually and together. After the surface treatments, composite resin was applied with transparent PVC cylinder to the all specimens. All of the specimens were stored for 72 hours and then the bond strength of the resin and porcelain interface of the specimens were measured by shear tested on a Hounsfield machine. For both porcelain systems, increase at the bond strength of resin and porcelain interface was observed when only silane priming or only acid etching was applied. Etched only groups showed higher shear bond strength than the silane primed only groups. The combinations of acid etched and silane primed surfaces obtained optimum bond strength at the resin-porcelain interface.63 The results suggested that the combinations of both the surface treatments provided a bond stronger than the cohesive strength of the porcelain itself. Besides, it was observed that the surface treatments had less effect on the IPS Empress porcelain surface than on the Ceramco II porcelain surface and the resin bond strength of IPS Empress was lower than Ceramco II porcelain's. The differences between the results evaluated by Mann Whitney U. Test Analysis method were found statistically significant.