Çeşitli adesif yapıştırıcı ajanların farklı indirekt restorasyonlarına olan bağlanma kuvvetlerinin in-vitro incelenmesi
Bond strength of various adhesive cements to indirect composite resins: An in-vitro study
- Tez No: 370061
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÖMEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, çeşitli adesif yapıştırıcı ajanların farklı indirekt restorasyonlarına olan bağlanma kuvvetlerinin in-vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. 192 adet boş otopolimerizan akrilik örnek hazırlanmıştır. Bu örneklerin içleri üretici firmaların önerileri doğrultusunda; Gradia, Tescera ATL, Ceramage, Estenia materyalleri ile doldurularak 4 ana grup oluşturulmuştur. Bu restoratif materyallere Panavia F2.0, Multilink, SpeedCem, Gcem, RelyX U100, Resicem adesif yapıştırıcıları kontrol, Hidroflourik asit, Tribokimyasal silika kaplama, Er,Cr:YSGG lazer uygulama ve Al2O3 ile kumlama işlemlerini takiben uygulanmıştır(n=8). Makas bağlanma direnci 960 deney yapılarak ölçülmüştür. Kırık yüzeyler stereo mikroskopta incelenmiş ve adesif, kohesif ve miksed olarak ayrılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken Oneway Anova testi, Tukey HDS ve Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the bond strength of different indirect restorations to various adhesive cements. 192 empty self-cure acrylic specimens were prepared. 4 groups are formed by Gradia, Tescera ATL, Ceramage, Estenia indirect composite resins. They were placed and cured into these acrylic specimens according to the manufacturers instructions. Surface treatments were performed to the surfaces of indirect composite resins (n=8). Surface treatment groups were: control (no treatment), hydrofluoric acid, tribochemical silica coating, Er,Cr:YSGG laser and Al2O3 particle abrasion. Prepared indirect composite resin surfaces were cemented with direct composite blocks with Panavia F2.0, Multilink, SpeedCem, Gcem, RelyX U100, Resicem resin cements. Shear bond tests were performed with 960 experiments. ). Each fractured specimen was examined in stereomicroscope and fractured surfaces were divided into the groups: mixed, adhesive and cohesive. NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA) programme was used for the statistical analysis.