İmidazo[2,1-b]tiyazol türevi keton hidrazon ve spirotiyazolidinonlar üzerinde çalışmalar
Studies of Imidazo[2,1-b]thiazole Derived Keton Hydrazone and Spirothiazolidinone
- Tez No: 370074
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ULUSOY GÜZELDEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu çalışmada, imidazo[2,1-b]tiyazol artığı taşıyan 6-(4-bromofenil)-N2-(sikloalkiliden)imidazo[2,1-b]tiyazol-3-asetohidrazid (4-13) ve 2-[6-(4-bromofenil) imidazo[2,1-b]tiyazol-3-il]-N-(3-okso-1-tiya-4-azaspiro[4.4]non/[4.5]dek-4-il)asetamid (14-33) yapısında yeni bileşikler sentezlenmiş ve bileşiklerin antimikobakteriyel, antiviral ve antioksidan aktiviteleri araştırılmıştır. Bu amaçla, 4-bromofenaçil bromür ve etil 2-aminotiyazol-4-asetat'ın reaksiyonu ile elde edilen 2-amino-3-[(4-bromobenzoil)metil]-4-(etoksikarbonilmetil)tiyazolyum bromür (1)'den absolü etanollü ortamda etil [6-(4-bromofenil)imidazo[2,1-b]tiyazol-3-il]asetat hidrobromür (2) kazanılmış, daha sonra (2), hidrazin hidrat ile etkileştirilerek 2-[6-(4-bromofenil)imidazo[2,1-b]tiyazol-3-il]asetohidrazid (3) elde edilmiş, (3)'ün de çeşitli siklik ketonlarla kondensasyonundan 6-(4-bromofenil)-N2-(nonsübstitüe/sübstitüe sikloalkiliden)imidazo[2,1-b]tiyazol-3-asetohidrazidler (4-13) kazanılmıştır. Spirotiyazolidinon türevi (2-[6-(4-bromofenil)imidazo[2,1-b]tiyazol-3-il]-N-(2-nonsübstitüe/metil-6,7,8-nonsübstitüe/alkil/aril-3-okso-1-tiya-4-azaspiro[4.4]non / [4.5] dek-4-il)asetamid) 14-33 numaralı bileşikler 4-13'ün merkaptoasetik asid veya 2-merkaptopropiyonik asid ile siklizasyonu sonucu elde edilmiştir. Bileşiklerin oluşum mekanizmaları tartışılmış ve yapıları elementel analiz, UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR (DEPT), HSQC, APCI ve ESI-MS kütle spektrumu verileri ile doğrulanmıştır. Sentezlenen yeni bileşiklerden 4, 5, 8, 9, 10, 14, 15, 18, 19, 20'nin M.tuberculosis H37Rv (ATCC 27294) suşuna karşı antimikobakteriyel etkinlikleri BACTEC 460 TB radyometrik sistem kullanılarak araştırılmıştır. Tüm bileşiklerin MDCK, CRFK, Vero, HEL, HeLa ve MT-4 hücre kültürlerinde, seçilmiş DNA ve RNA virüslerine karşı antiviral aktiviteleri incelenmiştir. Tüm bileşiklerin demir ve askorbik asidle indüklenmiş lipid peroksidasyonunu inhibe edici güçleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, new compounds bearing an imidazo[2,1-b]thiazole moiety; 6-(4-bromophenyl)-N2-(cycloalkylidene)imidazo[2,1-b]thiazole-3-acetohydrazide (4-13) and 2-[6-(4-bromophenyl)imidazo[2,1-b]thiazole-3-yl]-N-3-oxo-1-thia-4-azaspiro[4.4]non/ [4.5]dec-4-yl)acetamide (14-33) derivatives and evaluation of their antimycobacterial, antiviral and antioxidant activities. In the course of the syntheses 2-amino-3-[(4-bromobenzoyl)methyl]-4-(ethoxycarbonylmethyl)thiazolium bromide (1), obtained from the reaction of ethyl 2-aminothiazol-4-acetate with 4-bromophenacyl bromide was reacted with absolute ethanol to yield ethyl [6-(4-bromophenyl)imidazo[2,1-b]thiazol-3-yl]acetate hydrobromide (2). 2 was reacted with hydrazine hydrate to afford 2-[6-(4-bromophenyl)imidazo[2,1-b]thiazol-3-yl]acetohydrazide (3). By condensation of 3 with various cyclic ketones gave 6-(4-bromophenyl)-N2-(nonsubstituted/substituted cycloalkylidene)imidazo[2,1-b]thiazol-3-acetohydrazide (4-13). Spirothiazolidinone derivatives (2-[6-(4-bromophenyl)imidazo[2,1-b]thiazole-3-yl]-N-(2-nonsubstituted/ metil-6,7,8-nonsubstituted / akyl / aryl-3-oxo-1-thia-4-azaspiro[4.4]non / [4.5]dec-4-yl) acetamide) 14-33 were obtained by cyclization of (4-13) with mercaptoacetic acid or 2-mercaptopropionic acid. The reaction mechanisms involved in the formation of the end products have been discussed and the structures of the new compounds were confirmed by the data obtained from elemental analysis, UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR (DEPT), HSQC, APCI and ESI-MS spectra. Compounds 4, 5, 8, 9, 10, 14, 15, 18, 19, 20 were evaluated for antimycobacterial activity against M.tuberculosis H37Rv (ATCC 27294) employing the BACTEC 460 TB radiometric system. All compounds were tested for antiviral activity against selected DNA and RNA viruses in MDCK, CRFK, Vero, HEL, HeLa and MT-4 cells. All compounds were tested for their abilities to inhibit lipid peroxidation, induced by Fe+3/ascorbate system.