İmidazo[2,1-b]tiyazol türevi bazı tiyazolidinonların sentezleri ve karakterizasyonları
Synthesis and characterization of some thiazolidinones derived imidazo[2,1-b]thiazole
- Tez No: 408286
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada, 3 konumunda imidazo[2,1-b]tiyazol-5-karboksamid artığı taşıyan 5-metil-4-okso-2-(sübstitüe fenil)-1,3-tiyazolidin-4-on yapısında yeni bileşikler (4a-f) sentezlenmiştir. Bu amaçla, 2-aminotiyazol ve etil 2-kloroasetoasetatın reaksiyonu ile elde edilen etil 6-metilimidazo[2,1-b][1,3]tiyazol-5-karboksilat'ın (1) absolü etanollü ortamda hidrazin hidrat ile etkileştirilmesi sonucunda kazanılan hidrazid türevi 6-metilimidazo[2,1-b][1,3]tiyazol-5-karbohidrazid (2), bir seri aromatik aldehid ile reaksiyona sokularak altı yeni 6-metil-N'-(sübstitüe fenilmetiliden)imidazo[2,1-b][1,3]tiyazol-5-karbohidrazid (3a-f) sentezlenmiştir. Bu yapıların susuz ortamda 2-merkaptopropiyonik asid ile siklize edilmesiyle 4-tiyazolidinon türevi 6-metil-N-[5-metil-4-okso-2-(sübstitüe fenil)-1,3-tiyazolidin-3-il]imidazo[2,1-b][1,3]tiyazol-5-karboksamid (4a-f)'ler elde edilmiştir. Bileşiklerin oluşum mekanizmaları tartışılmış ve yapıları elementel analiz, UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR (proton decoupled), 13C-NMR (APT) ve HMBC verileri ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study describes the synthesis of some novel 5-methyl-4-oxo-2-(substituted phenyl)-1,3-thiazolidine-4-one derivatives (4a-f) bearing an imidazo[2,1-b]thiazole-5-carboxamide moiety at position 3. Thus ethyl 6-methylimidazo[2,1-b][1,3]thiazole-5-carboxylate (1), obtained from the reaction of 2-aminothiazole and ethyl 2-chloroacetoacetate, was reacted with hydrazine hydrate in absolute ethanol to afford 6-methylimidazo[2,1-b][1,3]thiazole-5-carbohydrazide (2). Condensation of 2 with a series of aromatic aldehydes gave six new 6-methyl-N'-[(substituted phenyl)methylidene]imidazo[2,1-b][1,3]thiazole-5-carbohydrazides (3a-f). The targeted 6-methyl-N-[5-methyl-4-oxo-2-(substituted phenyl)-1,3-thiazolidine-3-yl)imidazo[2,1-b][1,3]thiazole-5-carboxamides (4a-f) were obtained by cyclization of 3a-f with 2-mercaptopropionic acid in dry toluene. The reaction mechanisms involved in the formation of the end products have been discussed and the structures of the new compounds were confirmed by the data obtained from elemental analysis, UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR (proton decoupled), 13C-NMR (APT) and HMBC spectra.