Alzheimer hastalarında cohen-mansfıeld ajitasyon envanteri'nin (cohen-mansfıeld agitation ınventory-CMAI) Türkçe uyarlaması, geçerlik ve güvenirliği
The validity and reliability of cohen-mansfield agitation ınventory (CMAI) in turkish people with alzheimer's disease
  1. Tez No: 370092
  2. Yazar: MELİS DEMİRCİOĞLU ÖZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHDİYE IŞIN BARAL KULAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Cohen-Mansfield Ajitasyon Envanteri (CMAE), hastalarda ajitasyon davranışlarının varlığı ve sıklığı hakkında bilgi veren, klinik ortamda ve araştırmalarda sık kullanılan bir ölçüm aracıdır. Bu çalışmanın amacı, CMAE'nin Türkiye'deki Alzheimer hastalarında uygulanarak ülkemizdeki geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmektir. Çalışmanın verileri, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Davranış Nörolojisi Polikliniği'nde takip edilen; Alzheimer Hastalığı tanısı almış 150 hasta ve onların bakım veren yakınları ile yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Hastalar, demanslarının şiddetinin belirlenmesi amacıyla Klinik Demans Derecelendirme Ölçeği (CDR) ve Mini Mental Durum Muayenesi (MMSE) ile değerlendirilmişlerdir. Hasta yakını ile yapılan görüşmelerde, CMAE ile birlikte Nöropsikiyatrik Envanter (NPE) ve yarı yapılandırılmış bir sosyodemografik form kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların ortalama yaşı 77 olup, %29'u erkek, %71'i kadındır. Hastaların MMSE skor ortalaması 15,66 olarak saptanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların CDR skorlarına göre demans şiddeti, hastaların %41,3'ü için erken evre, %52,7'si için orta evre ve %6'sı için ileri evre olarak saptanmıştır. Çalışmamızda ajitasyon sıklığı %63,3 olarak bulunmuş ve en sık görülen ajite davranışlar; tekrarlayan cümle ve sorular (%78), genel huzursuzluk (%76,6) ve karşı gelme eğilimi-negativizm (%62) olarak tespit edilmiştir. Çalışmamızın Cronbach-alfa iç tutarlılık katsayısı 0,82 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cohen-Mansfield Agitation Inventory (CMAI) is a measurement which gives information about presence and frequency of agitation in patients and it is often used in clinical studies. The objective of this study is evaluate the validity and reliability of CMAI in Turkish among the people with Alzheimer's Disease. The data of the study is retrieved from 150 patient with Alzheimer's Disase and their caregiver relatives at Behavioral Neurology Clinic of Istanbul University Medical Faculty Hospital. Patients are analyzed with Clinical Dementia Rating (CDR) and Mini Mental Status Examination (MMSE) in order to define level of dementia severity. On interviews with caregivers, Neuropsychiatric Inventory and Semi-Structured Sociodemographic Form are used beside CMAI. Patients in this study had an average age of 77 years; 29% male and 71% is female. The average score of MMSE was detemined as 15,66. According to CDR scores, dementia severity of the patients participated to this study were: 41,3% mild stage, 52,7% modarate stage, 6% severe. The frequency of agitation was 63,3% and most common agitated behaviors were repeatitive sentences and questions(78%), general restlessness (76,6%) and negativism (62%).