Muğla yöresinde yetiştiriciliği yapılan çipura ve levrek balıklarının büyüme performansı ve yağ asidi profiline kullanılan farklı ticari yemlerin etkisi
). the effect of the use of different commercial feeds on growth performance and fatty acid profile in sea bream and sea bass fishes aquacultured in the region of Muğla
  1. Tez No: 370103
  2. Yazar: HASAN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANAY BİLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Muğla Güllük körfezinde bulunan özel şirketlere ait Çipura ve Levrek yetiştiriciliği yapan ağ kafeslerde farklı ticari yemlerle beslemenin, performans ve et yağ asidi profili üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla farklı ticari yem kullanan ve mümkün olduğunca birbirinden uzakta, kanun ve tebliğlere uygun olarak kurulmuş olan ağ kafes yetiştiriciliği yapan 4 balık şirketi kullanılmıştır. Çalışma kafeslere alınan 2-6 g yavru balıkların hasad edildikleri tarihe kadar yaklaşık 16 ay (480 gün) sürmüştür. Çalışma 4 farklı işletmede üretilen yemler 1, 2, 3 ve 4 gruba ayrılmıştır. Çipura ve levrekler yedikleri yemlere göre gruplandırılmıştır. Çalışmada kullanılan deniz suyunun kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapılmıştır. Çalışma sonunda Çipura ve levrek balıklarının büyüme performansları belirlenmiştir. Kullanılan yemler ve balıkların vücut kompozisyonundaki besin maddeleri miktarı İ.Ü. Veteriner Fakültesi Laboratuarında AOAC`de belirtilen yöntemlere göre ve balıketlerindeki yağ asidi profili TÜBİTAK Marmara Araştırma Enstitüsü Gıda Laboratuarında IUPAC yöntemine göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of using different commercial feeds on growing performance and fatty acid profile in sea bream and sea bass fishes aquacultured in net cages by private companies, located in Muğla Güllük Gulf. In this study, 4 different fish companies, founded legally and acceptable by the services, making net cage aquaculturing, using 4 different commercial feeds and far from one another as much as possible were used. The study was carried out during 16 months (480 days). Four different feeds produced by different company were named us into four (group 1, 2, 3 and 4) groups. Sea breams and sea basses were grouped according to their feeds. Sea water was analyzed chemically and microbiologically. Growth performance of fishes was determined at the end of the study. Nutrient compositions of feeds and fishes analyzed according to AOAC in Istanbul University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Animal Nutrition and Nutritional Diseases. Fatty acid profiles were determined according to IUPAC in Food Laboratory of TUBITAK Marmara Research Institute.