Hiperbarik oksijen tedavisi uygulanan çeşitli hastalarda hemoreolojik parametrelerin araştırılması
Investigation of hemorheological parameters on various patients who underwent hyperbaric oxygen therapy
  1. Tez No: 370113
  2. Yazar: MUKADDES SİNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ZEYNEP ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, hiperbarik oksijen tedavisinin (HBOT) hemoreolojik parametreler üzerine etkisini, tedavi uygulanan hastalarda araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, 15-82 yaş arasında 33 hasta dahil edildi. Hastalardan ilk seanstan önce (başlangıç), ilk seanstan sonra ve 20. seanstan sonra alınan venöz kan kullanılarak Hct, eritrosit sayısı, MCV, RDW, tam kan ve plazma viskozitesi, eritrosit deformabilitesi, eritrosit agregasyonu ve SOD aktivitesi ölçüldü. Kan yayma preparatları incelenerek morfolojik olarak anormal hücreler sayıldı. Tedavi sonrası bulguları, başlangıç değerleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hct ve eritrosit sayısı ilk seanstan sonra değişmedi. 20 seans sonunda ise anlamlı olarak azaldı. Düzeltilmiş tam kan ve plazma viskozitesi değerleri, ilk seanstan ve 20 seanstan sonra başlangıca göre anlamlı değişiklik göstermedi. Eritrosit agregasyonu, hem kendi plazmasında hem de dekstran70 çözeltisinde ölçüldü. Başlangıç değerlerine göre, tedavi sonrası anlamlı bir değişiklik meydana gelmedi. Eritrosit deformabilitesi, 10 farklı kayma kuvveti uygulanarak ölçüldü. İlk seanstan sonra, bazı kayma kuvvetlerinde anlamlı bir şekilde artma görülmesine rağmen, 20. seans sonrası hiçbir kayma kuvvetinde anlamlı bir değişiklik olmadı. Çalışmamızın sonuçları, HBOT'nin SOD ve eritrosit morfolojisine anlamlı bir etkisi olmadığını da gösterdi. Sonuç: Bu çalışma, tedavi uygulanan hastalarda, HBOT'nin, eritrositlerin hemoreolojik parametrelerinde, morfolojik yapılarında ve SOD aktivitesinde anlamlı bir etki oluşturmadığını gösterdi. Bu sonuçlar, daha önce yapılan bazı deneysel çalışmaların olumsuz etkileri gösteren sonuçlarıyla uyumsuzdur. Bu farklılık, klinik uygulama koşulları ile deney koşullarının farklılığından ya da deney hayvanlarının farklı etkilenmesinden kaynaklanmış olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effect of hyperbaric oxygen therapy (HBOT) in patients. Materials and methods: Thirty three patients aged from 15 to 82 years were included in this study. Venous blood samples were analysed that were drawn from patients before their first session (initial), after first session and at the end of twentieth session. We measured Hct, RBC count, MCV, RDW, whole blood and plasma viscosity, erythrocyte deformability and aggregation and SOD activity. Blood slides were observed and morphologically abnormal cells were counted. Data obtained from measurements after the treatments were compared with the initial samples. Results: There were no changes in either Hct or RBC counts after the first therapy. However they both decreased significantly after twenty therapy sessions. Corrected whole blood and plasma viscosity measurements showed no significant differences both after the first and twentieth therapy session according to the initial data. Erythrocyte aggregation was measured in native plasma and dextran70 solution. There was no significant difference after therapy. Erythrocyte deformability was measured using ten different shear stresses. Although, some of these results at different shear stresses showed significant increases after the first therapy, no significant difference occurred after twenty therapy sessions at all shear stresses. The results of our study showed that HBOT had no significant effect on SOD activity and erythrocyte morphology. Conclusion: This study showed that HBOT did not have a significant effect on hemorheological parameters, morphological structure and SOD activity of erythrocytes in patients who underwent this therapy. These results were in contrast with previous experimental studies. Possible reasons for these contradictory results may be experimental method, differences in the clinical application of HBOT and/or different reactions of humans and animals.