Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Kliniği'nde elektif şartlarda hiperbarik oksijen tedavisi gören hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients undergoing elective hyperbaric oxygen therapy in Gülhane Training and Research Hospital Department of Underwater and Hyperbaric Medicine Clinic
  1. Tez No: 638359
  2. Yazar: CESUR ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) çeşitli endikasyonlarda başarı ile kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmada 01.01.2017-30.06.2019 tarihleri arasında SBÜ-GEAH Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Kliniği'nde elektif şartlarda HBOT uygulanan hastaların demografik olarak değerlendirilmesi, farklı klinik tanılara göre tedavi sonuçlarının ve HBOT esnasında gelişebilecek komplikasyonların retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda en sık tedaviye aldığımız hasta grubunun %66.8 ile“Kronik Yara”hastaları olduğunu tespit ettik. Aynı süre içinde ise sadece 1 hastanın Malign Otitis Eksterna (MOE) tanısı ile tedaviye alındığını tespit ettik. Kronik yara hastalarının içinde ise en büyük çoğunluğu Diyabetik Ayak Enfeksiyonu (DAE) (%49.1) olan hastalar oluşturmaktadır. Tedavi sonuçlarının değerlendirilebilmesi için tüm hasta gruplarında 3 grup (başarısız, kısmi başarılı, şifa) oluşturuldu. Tam şifa görülen hastaları incelediğimizde en yüksek oranın“Yanık/Donuk”ve“Tutması şüpheli flep/greft”hasta gruplarında olduğu görüldü. Ayrıca, kronik yarası olan hastalarda Periferik Arter Hastalığı (PAH) varlığının, HBOT sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturduğu görülürken (p=0.038); Diabetes Mellitus (DM) süresi, insülin kullanımı ve Glikolize Hemoglobin Yüzdesi (HbA1c) düzeylerinin tedavi sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı saptandı. Komplikasyon oranımız %0.15 (14/9025 seans) olarak hesaplanmıştır. Gelişen komplikasyonlar orta kulak barotravması (n=11), klostrofobi (n=1), hipoglisemi (n=1), göğüs ve sırt ağrısı (n=1) olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ile RN, MOE gibi bazı endikasyonlarda HBOT kullanımının ülkemizdeki ilgili branşlarda uzmanlık yapan doktorlar tarafından az bilindiği veya şüpheyle yaklaşıldığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Hyperbaric Oxygen Therapy (HBOT) is a successful therapy for variety of indications. In this study, we aimed to perform a demographic evaluation of patients who underwent HBOT electively between 01.01.2017- 30.06.2019 in SBÜ-GEAH Undersea and Hyperbaric Medicine Department. Secondly, we aimed to examine the treatment results according to different clinical diagnoses and to review the complications that may develop during the treatment. In our study, we observed that the most common indication (66.8%) was“Chronic Wounds”. In the same period, only one patient had the diagnosis of Malignant Otitis Externa (MOE). Among the chronic wound patients, the majority of the patients had Diabetic Foot Infection (DAE) (49.1%). The outcomes of the treatments were evaluated as“unsuccessful”,“partially successful”or“complete healing”. The highest rate of complete healing was observed in the patient groups with“Burn / Frostbite”and“Compromised Flap/Graft”. Furthermore, in patients with chronic wounds, the coexistence of Peripheral Arterial Disease (PAD) caused a statistically significant difference in the outcome of HBOT (p=0.038), whereas factors such as the duration of Diabetes Mellitus (DM), insulin use and Glycated Hemoglobin percentage (HbA1c) levels did not show a statistically significant difference over outcomes. The complication rate of the treatments was calculated as 0.15% (14/9025 sessions). The complications were identified as middle ear barotrauma (n = 11), claustrophobia (n = 1), hypoglycemia (n = 1), and chest/back pain (n = 1). As a result, we concluded that other clinicians may have inadequate knowledge or might be skeptical about HBOT success on some special indications like radionecrosis and MOE.