Çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde neonatal re-feeding sendrom sıklığı ve kısa dönem sonuçlar üzerine etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the frequency of neonatal re-feeding syndrome in very low birth weight infants and its effect on short-term outcomes
  1. Tez No: 958385
  2. Yazar: MERT ÖMER TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Refeeding sendromu (RS), beslenme yetersizliği süreci sonrası enerji ve besin alımının hızla artırılmasıyla ortaya çıkan, elektrolit bozuklukları ve metabolik dengesizliklerle karakterize, ciddi komplikasyonlara yol açabilen bir durumdur. Çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) prematüre bebekler, sınırlı besin ve mineral depoları nedeniyle RS açısından yüksek risk altında bulunan, yeniden beslenme sürecinde titizlikle izlenmesi gereken en duyarlı gruplardan birini oluşturmaktadır. RS, asıl olarak hipofosfatemi varlığı ile tanımlanmakta olup, hipokalemi, hipomagnezemi ve hiperkalsemi gibi diğer ek elektrolit dengesizlikleri de eşlik edebilir. Çalışmamızın amacı, ÇDDA bebeklerde RS sıklığını, risk faktörlerini ve klinik sonuçlarını retrospektif olarak değerlendirmektir. Bu çalışma; ÇDDA'ya sahip prematüre bebeklerde RS insidansını belirlemeyi, bu sendromun gelişiminde rol oynayan maternal, fetal ve postnatal risk etkenlerini ortaya koymayı ve RS'nin erken dönem klinik sonuçlar üzerindeki etkilerini retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle RS'nin solunumsal morbiditeye etkileri ve bu bebeklerdeki solunum desteği gereksinimindeki farklılıklara odaklanan çalışmamız, RS'nin solunum morbiditeleri ve ventilasyon ihtiyacı üzerindeki etkilerini bu düzeyde ayrıntılı olarak inceleyen ilk çalışmalardan biri olma niteliği taşımaktadır. Elde edilecek verilerin, bu özel risk grubuna yönelik daha güvenli ve fizyolojik beslenme yaklaşımlarının bireyselleştirilmesine katkı sağlaması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, retrospektif tasarımla gerçekleştirilmiş bir dosya tarama çalışmasıdır. Çalışmaya, 2019–2023 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Neonatoloji Bilim Dalı'nda izlenmiş, konjenital anomalisi bulunmayan 178 ÇDDA yenidoğan dâhil edilmiştir. Bebekler, RS tanısı alıp almama durumuna göre iki gruba ayrılarak karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Olgulara ait gestasyonel yaş, doğum ağırlığı, doppler bulguları, preeklampsi öyküsü, 1. ve 5. dakika Apgar skorları, doğum odasında resüsitasyon gereksinimi, doğum şekli, sürfaktan uygulaması, antenatal ve postnatal steroid tedavisi, antenatal magnezyum kullanımı, invaziv ve invaziv olmayan vi ventilasyon süreleri, oksijen tedavi süresi, hava kaçağı sendromu varlığı, hastanede kalış süresi ve taburculuk sırasındaki vücut ağırlığı gibi klinik veriler kaydedilmiştir. Ayrıca tüm mortalite ve majör morbidite verileri (RDS, BPD, ROP, PDA, NEK, IVK, PVL, erken ve geç neonatal sepsis) çalışmaya dâhil edilmiştir. Bununla birlikte, postnatal ilk 7 gün boyunca uygulanan total parenteral nütrisyon (TPN) kapsamında verilen aminoasit (g/kg/gün), lipid (g/kg/gün), glukoz (mg/kg/dk), sodyum (mEq/kg/gün), potasyum (mEq/kg/gün), kalsiyum (mg/kg/gün) ve fosfor (mg/kg/gün) miktarları günlük olarak kayıt altına alınmıştır. Bu parametrelerin RS ile ilişkili olabilecek klinik sonuçlar üzerindeki etkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aims: Refeeding syndrome (RS) is a condition characterized by electrolyte disturbances and metabolic imbalances that occurs when energy and nutrient intake is rapidly increased after a period of malnutrition and can lead to serious complications. Very low birth weight (VLBW) premature infants are at high risk for RS due to their limited nutrient and mineral stores and constitute one of the most susceptible groups that should be meticulously monitored during the re-feeding process. RS is mainly defined by the presence of hypophosphatemia and may be accompanied by other electrolyte imbalances such as hypokalemia, hypomagnesemia and hypercalcemia. The aim of our study was to retrospectively evaluate the frequency, risk factors and clinical outcomes of RS in infants with ESRD. This study aims to determine the incidence of RS in premature infants with ESRD, to reveal the maternal, fetal and postnatal risk factors involved in the development of this syndrome and to retrospectively evaluate the effects of RS on early clinical outcomes. Our study, which focuses especially on the effects of RS on respiratory morbidity and the differences in the need for respiratory support in these infants, is one of the pioneering studies to examine the effects of RS on respiratory morbidities and the need for ventilation at this level in detail. The data to be obtained is aimed to contribute to the individualization of safer and physiological nutritional approaches for this special risk group. Materials and methods: This study is a file review study with a retrospective design. The study included 178 very low birth weight (VLBW) newborns without congenital anomalies who were followed up in Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Neonatology between 2019 and 2023. The infants were divided into two groups according to whether they were diagnosed with refeeding syndrome (RS) or not and evaluated comparatively. Clinical data including gestational age, birth weight, Doppler findings, history of pre-eclampsia, Apgar scores at 1 and 5 minutes, need for resuscitation in the delivery room, mode of delivery, surfactant administration, antenatal and postnatal steroid treatment, antenatal ix magnesium use, duration of invasive and non-invasive ventilation, duration of oxygen therapy, presence of air leak syndrome, duration of hospitalization and body weight at discharge were recorded. In addition, all mortality and major morbidity data (RDS, BPD, ROP, PDA, NEC, IVK, PVL, early and late neonatal sepsis) were included. In addition, the amounts of amino acids (g/kg/day), lipids (g/kg/day), glucose (mg/kg/min), sodium (mEq/kg/day), potassium (mEq/kg/day), calcium (mg/kg/day) and phosphorus (mg/kg/day) administered as part of total parenteral nutrition (TPN) during the first 7 postnatal days were recorded daily. The effect of these parameters on clinical outcomes that may be associated with refeeding syndrome was statistically analyzed.