Asit-baz ünitesinin öğretiminde uygulanan Jigsaw I tekniğinin öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkisi
Effect of the Jigsaw I technique applied in the education of acid-base unit on the students' academic achievements
- Tez No: 370127
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SULTAN TİBET AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite birinci sınıf öğrencilerinin genel kimya dersinde asit-baz öğretimi için akademik başarılarına geleneksel öğretim yöntemine kıyasla işbirlikli öğrenme yönteminin (Jigsaw I) etkisini incelemek ve jigsaw tekniği hakkında öğrenci görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini 2012-2013 akademik yılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı birinci sınıflarında okumakta olan 44 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada deney grubu öğrencileri (N=20) ve kontrol grubu öğrencileri (N=24) rastgele belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak 25 sorudan oluşan Genel Kimya Ön Bilgi Testi, 20 sorudan oluşan ve ön test-son test olarak kullanılan Asit-Baz Başarı Testi (ABBT), Jigsaw Görüş Ölçeği (JGÖ) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve t- testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda asit baz ünitesinin öğretiminde Jigsaw I tekniğinin geleneksel yönteme göre akademik başarıyı artırmada daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of cooperative learning technique (Jigsaw I) compared to the traditional teaching method on their academic achievements for acid-base teaching of the fresher at the general chemistry course, and to determine the students' opinions about the jigsaw technique. Sample of the study is constituted from 44 fresher attending Science Education Discipline at the Education Faculty of Inonu University in the 2012-2013 academic year. In the study, test group (N=20) and control group students (N=24) were random determined. General Chemistry Prior Knowledge Test which is consisting of 25 questions and Acid-Base Achievement Test (ABAT) used as pre-test and post-test, which is consisting of 20 questions, Jigsaw Opinion Scale (JOS) were used as tools for data collection. Descriptive statistics and t- test were utilised in the analysis of the data obtained by the study. At the end of the study, it was concluded that when compared to the traditional method, Jigsaw I technique is much effective on the teaching of acid-base unit as to increase the academic achievement.